Merkel do të presë sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo

Saturday, 02 November 2019 10:21

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të presë më 8 nëntor sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, njoftoi sot një zëdhënëse e qeverisë gjermane.

“Paralelisht me marrëdhëniet dypalëshe, çështjet ndërkombëtare aktuale do të jenë në rend të ditës gjatë këtij takimi me kancelaren në Berlin”, deklaroi zëdhënësja, Martina Fietz, pas rifillimit nga trupat amerikane të patrullimeve në Siri

.Pompeo ka parashikuar gjithashtu takime me ministrat gjermanë të Punëve të Jashtme, Heiko Maas, të Financave Olaf Scholz dhe të Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, e cila është gjithashtu dhe presidente e partisë Demokristiane gjermane (CDU, konservator).

Ende nuk dihet nëse palët do të diskutojnë ngritjen e një zone sigurie nën kontrollin ndërkombëtar në verilindje të Sirisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!