Pas sulmit masiv në SHBA ndalohet dhënia me qera në Airbnb

Diel, 03 November 2019 09:49

Kompania që jepte shtëpi me qira për mbajtjen e ndejave të ndryshme, Airbnb, ka njoftuar se nuk do ta ofrojë më këtë shërbim pas sulmit masiv në një shtëpi të lëshuar me qira në Kaliforni, ku u vranë pesë persona.

Shefi ekzekutiv i kësaj kompanie, Brian Chesky, njoftoi përmes një postimi në Twitter se do të marrë masa për t’i luftuar ndejat e paautorizuara dhe t’i ndalojë tubimet me mysafirë të ftuar përmes keqpërdorimeve.

“Ne duhet të bëjmë më mirë në këtë drejtim dhe ne do ta bëjmë. Kjo është e papranueshme”, tha Chesky.

 

Në sulmin që ndodhi në qytetin Orinda, afër San Franciskos, tre njerëz vdiqën menjëherë në shtëpinë ku po mbahej ndeja, ndërsa dy të tjerë humbën jetën më vonë në spital.

Shtëpia fillimisht ishte rezervuar me arsyetimin se aty do të mbahet një ndejë me një grup të vogël njerëzish, por më vonë u reklamua në Instagram si vend për ndejë të Halloween-it, ku u tubuan më shumë se 100 njerëz.

Të gjitha viktimat e këtij sulmi ishin të rinj nën moshën 30-vjeçare. Policia ende nuk e ka arrestuar asnjë person të dyshuar për sulmin, por në vendin e ngjarjes i ka gjetur dy pushkë.

Për sulmin masiv ka reaguar edhe guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, i cili i bëri thirrje Kongresit që ta miratojë legjislacionin për kontrollin e armëve, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!