Yovanovitch: U këshillova të shkruaja pozitivisht për Presidentin Trump në Twitter

Tuesday, 05 November 2019 19:09

Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë, Marie Yovanovitch tha se një zyrtar i administratës së Presidentit Trump i kishte thënë se duhet të shprehte në Twitter mbështetjen për Presidentin Donald Trump, nëse donte të mbante punën, sipas tekstit të zbardhur të dëshmisë së saj për para ligjvënësve, që u bë publik të hënën.

Diplomatja Yovanovitch tha se ambasadori amerikan në Bashkimin Evropian, Gordon Sondland e kishte këshilluar që të tregonte hapur mbështetjen për zotin Trump, pasi ajo ishte akuzuar nga media e djathtë se ishte armiqësore ndaj presidentit.

Teksti i zbardhur i dëshmisë së zonjës Yovanovitch para ligjvënësve në tetor, u bë publik të hënën nga tre komisione të Dhomës së Përfaqësuesve që po merren me hetimin e për procesin e shkarkimit të presidentit Trump. Republikanët e kanë kritikuar hetimin e drejtuar nga demokratët, pasi nuk i kanë bërë intervistat publikisht.

Sipas tekstit, ish-ambasadorja Yovanovitch u tha ligjvënësve se kishte dëgjuar akuza më media sipas së cilave ajo i kishte thënë stafit të saj në ambasadë të injoronte urdhrat e presidentit pasi ai do të shkarkohej.

"Ajo akuzë është e rreme. Nuk ia kam thënë kurrë një gjë të tillë as kolegëve të ambasadës, as ndonjë njeriu tjetër”, tha ajo.

Zonja Yovanovitch, një diplomate karriere u shkarkua në maj, disa muaj para afatit. Presidenti Trump e kishte përshkruar atë si "një lajm të keq” në telefonatën e tij me Presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy.

Ajo u tha ligjvënësve se ishte ndjerë e tronditur dhe e kërcënuar, kur kishte marrë vesh se Presidenti Donald Trump kishte folur për të gjatë telefonatës.

"Isha shumë e shqetësuar”, tha ajo.

Zonja Yovanovitch tha se kishte mësuar vitin e kaluar se avokati personal i zotit Trump, Rudy Giuliani kishte kontakte me ish-kryeprokurorin ukrainas, Yuri Lutsenko, "dhe se ata kishin pasur plane, dhe se do të ndërmerrnin veprime, përfshirë kundër saj”.

Hetimi i udhëhequr nga demokratët përqendrohet tek fakti nëse zoti Trump bllokoi 391 milionë dollarë ndihmë për Ukrainën, me kushtin që t’i zhbllokonte vetëm nëse Ukraina hetonte një nga rivalët kryesorë të njërit prej rivalëve kryesorë demokratë të zotit Trump për zgjedhjet e vitit 2020, ish-nënpresidentin Joe Biden dhe të birin e tij, Hunter Biden, që kishte punuar për një kompani ukrainase gazi. VOA

Modifikuar më Tuesday, 05 November 2019 19:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!