Lufta kundër zjarreve në Kaliforni

Tuesday, 05 November 2019 19:16

Zyrtarët në Kaliforni thonë se erërat e forta që u bënë shkak për zjarre në të gjithë shtetin kanë shënuar rënie, duke lejuar zjarrfikësit që të vënë nën kontroll flakët në veri dhe në jug të tij.

Zjarri më i madh, në zonën e verërave Sonoma pranë San Franciskos, është vënë nën kontroll në masën 80 për qind, sipas autoriteteve.

Ky zjarr shkrumboi më shumë se 32 mijë hektarë dhe shkatërroi më shumë se 370 objekte që prej fillimit të tij më 23 tetor.

Në Kaliforninë Jugore, një zjarr që shpërtheu të enjten pranë Los Angelesit është vënë 70 për qind nën kontroll. Zjarri shkrumboi 3.800 hektarë dhe shkatërroi dy objekte.

Zjarret në të gjithë Kalifornia detyruan rreth 200 mijë njerëz të evakuoheshin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!