Turqia fillon të hënën, kthimin e xhihadistëve nëpër shtetet e tyre

Saturday, 09 November 2019 08:38

Turqia do të fillojë, nga java e ardhshme, t'i kthejë xhihadistët e huaj nëpër vendet e tyre, tha të premten ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu. "Ju njoftojmë se do t'i kthejmë. Do të fillojmë ta bëjmë këtë nga e hëna", tha ai, duke iu referuar pjesëtarëve të grupit militant Shteti Islamik.

Më herët, këtë javë, Soylu ka thënë se Turqia ka në paraburgim afro 1,200 luftëtarë të huaj të Shtetit Islamik dhe se ka kapur 287 të tjerë në operacionin e saj të fundit në veri të Sirisë. "Do t'i kthejmë te ju. Bëni me ta si të doni", tha Soylu të premten në Ankara.

Turqia i ka kritikuar vendet perëndimore që kanë refuzuar t'i riatdhesojnë shtetasit e tyre, që i janë bashkuar Shtetit Islamik në Siri dhe Irak, madje duke ua marrë disave edhe shtetësinë.

Nuk është e qartë nëse Turqia do të jetë në gjendje t'i riatdhesojë ata që e kanë humbur shtetësinë. Edhe pse me Konventën e Nju Jorkut të vitit 1961 është jolegale që të lihet dikush pa shtetësi, disa vende, përfshrië Britaninë dhe Francën, nuk e kanë ratifikuar atë.

Britania ua ka marrë shtetësinë mbi 100 njerëzve që dyshohet se u janë bashkuar grupeve xhihadiste jashtë vendit./REL

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Gara e vdekjes”, Dakar zyrtarizon viktimën e dytë për vitin 2020

Sport

“Gara e vdekjes”, Dakar zyrtarizon viktimën e dytë për vitin 2020

Megjithëse ka kaluar më shumë se një javë nga përfundimi i edicionit 2020, Dakar ka konfirmuar namin e keq për rrezikshmërinë në garën më të famshme jashtë rruge. Pas tetë...

Bllokohet në banese 4 vjeçari zjarrfikësit me shkallë shkojnë ta nxjerrin

Aktualitet

Bllokohet në banese 4 vjeçari zjarrfikësit me shkallë shkojnë ta nxjerrin

Forcat zjarrfikëse kanë shkuar për të ndihmuar një fëmijë i cili kishte mbetur i bllokuar dhe vetëm në apartament. Fqinjët kanë alarmauar policinë dhe zjarrfikësen e Gjirokastrës për të bërë të...

Kapen 108 kg drogë në kufirin me Greqinë, shoferi ...

Aktualitet

Kapen 108 kg drogë në kufirin me Greqinë, shoferi ...

Kapen 108 kilogramë marijuanë në kufirin greko-shqiptar. Policia ka ndjekur një makinë në zonën e Kallpaqit në Kakavijë, mjet i cili shtoi shpejtësinë dhe u braktis nga shoferi, i cili është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!