Merkel dhe Macron samit për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë

Premte, 15 November 2019 21:58

Parisi do mirëpresë një samiti, që ka për synim të përfundojë konfliktin në Ukrainën lindore.

Njoftimi është bërë nga presidenca franceze, pas disa muajsh të përpjekjeve diplomatike, për t’i bërë të gjitha palët të bien dakord mbi bisedimet e reja, që pritet të mbahen më 9 dhjetor.

Në takim do të jenë të pranishëm presidentin rus, Vladimir Putin dhe homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy.

Ky pritet të jetë takimi i parë ballë për ballë i dy liderëve, njoftoi presidenca franceze.

Të dy udhëheqësit do të bëhen bashkë me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane Angela Merkel në bisedimet e para të tilla, të njohura si Formati i Normandisë, pas një periudhe tre vjeçare.

Zyra e Zelenskiy konfirmoi datën e samitit, por ende nuk ka ndonjë koment nga Kremlin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!