“Jelekverdhët” ende aktivë në Francë

Saturday, 16 November 2019 10:58

Protestuesit “jelekverdhë” nga e gjithë Franca planifikojnë të mblidhen në Paris të shtunën për të shënuar përvjetorin e parë të lëvizjes së tyre.

Demonstratat javore që shkaktuan trazira në disa pjesë të Francës në fund të vitit të kaluar çdo të shtunë për të kërkuar kërkesat e tyre.

Edhe pse protestat janë ndërprerë, tre të katërtat e njerëzve francezë të anketuar nga sondazhet Odoxa në tetor thanë se ata menduan se lëvizja, e njohur në frëngjisht si “Gilets Jaunes”, nuk kishte mbaruar.

“Nuk e di sa do të zgjasë,” tha Stéphanie Logrieco. “A do të heqim dorë më në fund? Nuk e di. Por, në çdo rast, ajo që kemi bërë deri më tani është e bukur. Ne mblodhëm turmat dhe zgjuam ndërgjegjen, dhe unë jam i lumtur për këtë”-tha protestuesja.

Disa sondazhe të kohëve të fundit sugjerojnë se shumica e francezëve nuk duan që jelekët e verdhë të mobilizohen përsëri, edhe nëse ata simpatizojnë qëllimet e tyre.

Por, edhe pa ndryshuar operacionin apo axhendën e qeverisë, jelekët e verdhë kanë arritur një efekt të ndryshëm politik: një grup njerëzish që thonë se ndiheshin të padukshëm, kanë gjetur një mënyrë për të bërë zërat e tyre të dëgjohen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Globi

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Meksika ka parakaluar Italinë sa i përket numrit të viktimave nga COVID-19. Plot 35 mijë të vdekur numëron sot Meksika gjatë pandemisë teksa të infektuar gjithashtu ka më shumë se...

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

Politikë

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

  Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka publikuar disa foto ku kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në takimet më të fundit të tij shfaqet pa maskë dhe nuk mban distancim social. Vasili...

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!