Izraeli sërish në zgjedhje

E Enjte, 12 December 2019 19:23

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reaj më 2 mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pasi që kryeministri Benjamin Netanyahu dhe rivali i tij kryesor, dështuan të merren vesh për një koalicion qeverisës.

Me 94 vota për dhe asnjë kundër, ligjvënësit miratuan një mocion për shpërndarjen e parlamentit dhe caktimin e datës së re të zgjedhjeve. Vendimi u mor disa orë pasi që skadoi afati për krijimin e qeverisë pas zgjedhjeve të muajit shtator.

Në ato votime sikurse edhe të muajit prill, partia konservatore Likud e zotit Netanyahu ishte ‘fyt me fyt’ me partine Bardh e Blu të ish-gjeneralit Benny Gantz. Asnjëri nuk arriti të sigurojë mbështetje të mjaftueshme në Knessetin me 120 vende për të ngritur një koalicion të qëndrueshëm qeverisës.

Zgjedhjet e reja do të mbahen nën hijen e akuzave për korrupsion që u ngritën muajin e kaluar kundër kryeministrit Netanyahu.

Duke mohuar çdo keqbërje, Netanyahu, 70 vjeç, ka akuzuar autoritetet ligjore për përpjekje për një "grusht shteti" që synonte rrëzimin e një udhëheqësi popullor. Kritikët pohojnë se zoti Netanyahu po përpiqej të pengojë shtetin e së drejtës dhe të vendosë në qendër të fushatës portretizimin e vetvetes si viktimë të një komploti shtetëror.

Si kryeministër, zoti Netanyahu nuk ka asnjë detyrim ligjor të japë dorëheqjen për shkak të aktakuzës, dhe ndërsa është në detyrë, ai mund t'u kërkojë ligjvënësve t'i japin atij imunitet nga ndjekja penale.

Si kryeministër në detyrë, zoti Netanyahu do të mbajë postin deri në formimin e qeverisë së re pas zgjedhjeve të reja, një proces që mund të zgjasë me muaj pas votimeve të marsit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Defekt në linjën e tensionit të lartë Cerunjë - Bulqizë, pa energji Peshkopia, Kukësi, Kruma etj.

Aktualitet

Defekt në linjën e tensionit të lartë Cerunjë - Bulqizë, pa energji Peshkopia, Kukësi, Kruma etj.

Operatori i Sistemit të Transmetimit njoftoi  para pak minutash se si rezultat i defektit në linjën e OST, 110-20/3 HEC Cerunjë - Bulqizë, jane pa tension, disa nënstacione si në Bulqizë, Krastë...

Vidhnin gjatë natës, arrestohen dy adoleshentë, dy të tjerë shpallen në kërkim

Aktualitet

Vidhnin gjatë natës, arrestohen dy adoleshentë, dy të tjerë shpallen në kërkim

Policia e Tiranës ka arrestuar dy adoleshentë, ndërsa ka shpallur në kërkim dy të tjerë, pasi akuzohen se kanë kryer një sërë vjedhjesh në kryeqytet. Uniformat blu të Tiranës bëjnë me...

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

Aktualitet

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

dekja tragjike e 2 vjeçarit nxorri në pah varfërinë e skajshme në të cilën jetonte familja Çoku në fshatin Sanxhak të Kurbinit. Rreth orës 15:00 të ditës së djeshme, i vogli...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!