Koronavirusi/ Numri i viktimave drejt 500-ës, 25 mijë të prekur dhe 907 të rekuperuar

E mërkurë, 05 February 2020 15:30

Tre javë nga shpërthimi i koronavirusit kinez dhe numri i viktimave tashmë është afër 500 të tilla, ose më saktë 493

Por sinjal i mirë është numri i të rekuperuarve i cili është më i lartë se ai i viktimave, 907. Por i lartë mbetet numri i të infektuareve 24 mijë e 558. Në Europë Gjermania ka numrin më të lartë të të prekurve me 12, kurse dyshime ka në Poloni tashmë se mund të ketë të infektuar me koronavirus.

Duket se koronavirusi është izoluar, pasi përvecc Kinës që ka 491 viktima nga virusi, dy të tjerë janë në Filipine dhe Hong Kong. Pas Kinës, Japonia mban vendin e dytë me më shumë të prekur nga koronavirusi kurse Afrika me Amerikën e Jugut pavarësisht se ka dyshime se edhe aty mund të ketë koronavirus, janë të vetmet kontinente që nuk kanë shpallur qoftë një të tillë.

Po ashtu Gadishulli i Ballkanit përfshi Shqipërinë, pavarësisht dyshimeve të para për në Turqi, Greqi, Rumani apo Bullgari, mbetet pas më shumë se 3 javësh i pastër dhe jashtë rrezikut të koronavirusit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Kronikë

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Një makinë ka marrë flakë në ecje e sipër në autostradën Tiranë- Durrës. Mjeti i cili ishte duke udhëtuar nga kryeqyteti në drejtim të Durrësit, është djegur për arsye ende të...

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Politikë

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Të dashur bashkëAtdhetarë 🇦🇱, 4 Prill, 11 vjet më parë Shqiptarët realizuan një ëndërr shekullore: “i`u bashkuan aleancës më të fuqishme ushtarake të njerëzimit por edhe familjes së vlerave perëndimore”. Sa më...

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!