Bernie Sanders fiton Nevadën

Diel, 23 February 2020 18:37
 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit.

Me fitoren në Nevada zoti Sanders ka forcuar pozitat e tij si kryesues i garës mes demokratëve. Këto zgjedhje pasojnë proceset e ngjashme të mbajtura në Ajoa dhe Nju Hepshër në fillim të këtij muaji. Në dallim nga këto dy të fundit, me një popullsi dërrmuese të bardhë, Nevada është një shtet etnikisht i larmishëm. Popullsia është afërsisht gjysmë e bardhë ndërsa pjesa tjetër janë rreth 30 për qind hispanike, 10 për qind afro-amerikane dhe 10 për qind aziatike.

Pas senatorit Sanders u rendit ish-Nënpresidenti Joe Biden, në vend të tretë u rendit ish-kryetari i bashkisë së South Bendit Pete Buttigieg dhe në vend të katërt senatorja Elizabeth Warren.

Sipas sondazheve kujdesi shëndetësor ishte një çështje thelbësore e fushatës në Nevada. Më shumë se 40 për qind e votuesve thanë se kjo ishte çështja më e rëndësishme për ta në zgjedhjen e një kandidati, ndjekur nga rreth një e katërta, të cilët përmenden ndryshimin e klimës si shqetësimin e tyre më të madh.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Kronikë

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Një makinë ka marrë flakë në ecje e sipër në autostradën Tiranë- Durrës. Mjeti i cili ishte duke udhëtuar nga kryeqyteti në drejtim të Durrësit, është djegur për arsye ende të...

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Politikë

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Të dashur bashkëAtdhetarë 🇦🇱, 4 Prill, 11 vjet më parë Shqiptarët realizuan një ëndërr shekullore: “i`u bashkuan aleancës më të fuqishme ushtarake të njerëzimit por edhe familjes së vlerave perëndimore”. Sa më...

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!