Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Hënë, 24 February 2020 14:40

Është rritur numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Mediat e shtetit fqinj raportojnë se numri i të vdekurve ka shkuar në gjashtë.

Ndërrsa frika nga koronavirusi vazhdon rritet, numri i te prekurve shtohet

Deri tani (ora 14:38) raportohet se janë 224 të infektuar në Itali.

Sipas mediave italiane, viktima e peste eshte nje burre 88-vjeçar po nga rajoni i Lombardise.

Ora 08:55

Shenohet viktima e katert nga koronavirusi ne Itali. Mediat fqinje raportojne se viktima e radhes eshte shenuar ne Bergamo.

Ai ishte nje burre 85 vjecar. Nderkohe qe numri i te infektuarve ka arritur ne 152 persona. Italia renditet si vendi i trete me numer rastesh, pas Kinës dhe Korese se Jugut.

Rastet e konfirmuara jane të gjitha në rajonet veriore, të cilat janë duke vendosur karantinen.

***

Një grua nga provinca e Kremones ka ndërruar jetë, duke u bërë kështu viktima e tretë nga koronavirusi në Itali.

Sikurse raportojnë mediat fqinje, gruaja ishte shtruar prej ditësh në repartin e onklogjikut me simptoma të rënduara.

Lajmin për vdekjen e gruas e bëri të ditur Këshilltari i Mirëqenies së Lombardias, Giulio Gallera, i cili tha ndër të tjera se: “Ne kemi 130 janë raste pozitive me koronavirus”.

Italia ka vendosur kufizime të rrepta të karantinës në dy rajone, ku respektivisht janë edhe “pikat më të nxehta”, si Milano dhe Venecia.

Në dy qytete italiane nuk mund të hyhet dot, pa marrë leje speciale. Edhe jashtë zonës, shumë biznese dhe shkolla kanë pezulluar aktivitetet, dhe ngjarjet sportive janë anuluar duke përfshirë disa ndeshje futbolli.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shkon në 68 numri i viktimave në Greqi, Zv.ministri i Shëndetësisë: Përhapja e COVID-19 është aq e madhe sa asnjë sistem shëndetësor nuk mund ta përballojë

Politikë

Shkon në 68 numri i viktimave në Greqi, Zv.ministri i Shëndetësisë: Përhapja e COVID-19 është aq e madhe sa asnjë sistem shëndetësor nuk mund ta përballojë

Ekspertët thonë se Greqia është optimiste sa i përket evolucionit të koronavirusit, por theksojnë gjithashtu se se: “nuk duhet të jemi të vetëkënaqur, sepse atëherë virusi do të na shkatërrojë”. Mediat greke...

Veseli: Qeveria në ikje të riatdhesojë shtetasit e Kosovës

Bota Shqiptare

Veseli: Qeveria në ikje të riatdhesojë shtetasit e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli i ka bërë thirrje qeverisë në detyrë që Kosovës, që sa më parë t`iu gjendet në ndihmë e të marrë masa për...

Pretendoi se ishte minoritar, por pala greke nuk e lejoi të kalonte kufirin

Aktualitet

Pretendoi se ishte minoritar, por pala greke nuk e lejoi të kalonte kufirin

Një banor i Sarandës, ka ndjerë shqetësime dhe pa u drejtuar fare në spitalin e Sarandës për të parë gjendjen e tij tentoi të ikte në Greqi, sipas tij për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!