Presidenti kinez i kërkoi OBSH-së të vonojë informacionet për kërcënimin e COVID-19

Diel, 10 May 2020 12:54

Një raport bombë, pretendon se Presidenti Kinez Xi Jinping personalisht i kërkoi Drejtorit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom 'të vonojë një paralajmërim global' për kërcënimin e COVID-19 gjatë një bisede në janar, raporton Dailymail.

Der Spiegel i Gjermanisë publikoi akuzat këtë fundjavë, duke përmendur Shërbimin Federal të Inteligjencës së vendit, i njohur si 'Bundesnachrichtendienst' (BND).

 

Sipas BND: 'Më 21 janar, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping kërkoi nga shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus të mbajë informacione rreth një transmetimi nga njeriu në njeri dhe të vonojë një paralajmërim pandemik.

 
 

‘BND vlerëson se politika e informacionit e Kinës, humbi katër deri në gjashtë javë për të luftuar virusin në të gjithë botën’.

 
 

OBSH lëshoi një deklaratë menjëherë pas publikimit të pretendimeve, duke i quajtur ato ‘të pabaza dhe të pavërteta’.

'Dr Tedros dhe Presidenti Xi nuk folën më 21 janar dhe ata kurrë nuk kanë folur me telefon. Raporte të tilla të pasakta shpërqendrojnë dhe dëmtojnë përpjekjet e OBSH-së dhe botës për t'i dhënë fund pandemisë COVID-19, 'thuhet në deklaratë.

Ajo vazhdoi: 'Kina konfirmoi transmetimin nga njeriu te njeriu i romanit koronavirus më 20 janar [para bisedës telefonike të pretenduar].

'OBSH deklaroi publikisht në 22 janar se ‘të dhënat e mbledhura ... sugjerojnë që transmetimi njeri-tek-njeri po zhvillohet në Wuhan.’

Nëse pretendimet ishin të vërteta, ato do të forconin pohimin e Presidentit Trump se OBSH është 'qendra e Kinës'.

Në prill, administrata Trump pretendoi se OBSH po bëhej një mjet i 'propagandës kineze' dhe presidenti u zhvendos për të ndaluar financimin e organizatës.

Modifikuar më Diel, 10 May 2020 12:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!