COVID-19, Parisi dhe Marseja shpallen zona me rrezik të lartë infektimi

Premte, 14 August 2020 11:58

 

Autoritetet franceze klasifikuan dhe shpallën si zona me rrezik të lartë infektimi nga koronavirusi rajonet e Parisit dhe Marsejës, njoftoi gazeta e njohur franceze ”Le Figaro”.

Gazeta citon dekretin e qeverisë të botuar sot në Fletoren Zyrtare.
Bazuar në këtë klasifikim, prefektët lokalë do të jenë në gjendje të miratojë masa më kufizuese për të përmirësuar përhapjen e virus.
Detyrimi për të veshur një maskë tashmë është në fuqi në të dy qytetet, madje edhe jashtë, në zona veçanërisht të mbushura me njerëz.
Dje, Franca preku kulmin e 2 700 infeksioneve të reja në një ditë

Ndërkohë, Britania e Madhe ka vendosur detyrimin e karantinimit 14 ditor për ata që vijnë nga jashtë duke filluar nga nesër në mëngjes në orën 04:00./

Modifikuar më Premte, 14 August 2020 12:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...