Vaksina e Oksfordit funksionon perfekt dhe krijon imunitet të fortë

Premte, 23 October 2020 10:06

 

Vaksina e Oksfordit funksionon në mënyrë perfekte dhe krijon një imunitet të fortë ndaj koronavirusit të ri.

Kështu thuhet në një studim të ri, raporton Daily Mail.

Lajmi ka zgjuar shpresat për një prej vaksinave që është ndër të parat në garën për vaksinat kundër Covid-19.
Ndryshe nga vaksinat e tyre, të cilat përdorin virusin e dobësuar ose një pjesë të tij, kjo vaksinë novatore e Oksforidt mëson trupin që të prodhojë pjesë të virusit vetë.
Kjo do të thotë se sistemi imunitar mësohet se di të njohë sëmundjen dhe ta luftojë pa u sëmurë.

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit thonë se rezultatet e testimeve janë fantastike dhe se teknologjia e re funksionon mirë.

Më herët ishte raportuar se një person ndërroi jetë gjatë testimeve për këtë vaksinë. Por mësohet se ai nuk kishte marrë vaksinën eksperimentale.

Testimet vazhdojnë

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...