Gjermania përgatitet për vaksinimin ndaj COVID-19: Mund të ndodhë para fundit të vitit, krijohen 60 qendra në të gjithë vendin

Saturday, 24 October 2020 09:07

 

Qeveria gjermane tashmë po bën plane që të ndodhin vaksinimet ndaj COVID-19, njoftoi të premten një gazetë gjermane.

E përditshmja gjermane Bild tha se Ministria federale e Shëndetësisë u ka kërkuar 16 qeverive të shtetit të vendit të japin adresat e qendrave të mundshme të vaksinimit deri më 10 nëntor.

 

Sipas raportit, një total prej 60 qendrash do të krijohen në të gjithë vendin.

 

Qendrat e vaksinimit janë të nevojshme për të garantuar efektivitetin e vaksinës, thonë raportet, shkruan TheLocal.de, përcjell Telegrafi.

 

Vaksina do të duhet të mbahet e freskët në minus 78C, por shumë praktika mjekësore nuk kanë pajisjet e nevojshme efikase të ftohjes.

Në një konferencë me video që përfshinte ministrat e shëndetësisë në fillim të javës, Ministri federal i Shëndetësisë, Jens Spahn, raportohet të ketë thënë se kompania me bazë në Mainz, BionTech është afër aprovimit të një vaksine.

 

Kur u pyet kur priste të kryheshin vaksinat e para, Spahn tha në tryezën e rrumbullakët: “Kjo mund të ndodhë para fundit të vitit”, raportoi Bild.

 

BioNTech po bashkohet me Pfizer të SHBA për të zhvilluar një vaksinë për coronavirus duke përdorur teknologji të re të bazuar në mRNA, një lloj materiali gjenetik që nuk është përdorur më parë për të bërë një vaksinë.

Ata tashmë kanë një kandidat për vaksinë në fazën e vonë të fazës 3 të provës që aktualisht po testohet në rreth 30,000 vullnetarë.

Rreth tetë kandidatë të tjerë të vaksinave në mbarë botën kanë arritur këtë fazë deri më tani.

Siç raporton The Local, një dokument i fundit qeveritar tha se shpresohet që vaksinat “do të autorizohen dhe do të vihen në dispozicion vitin e ardhshëm”.

Autoritetet thonë se ky mund të jetë një “hap vendimtar drejt kontrollit të pandemisë dhe një kthim në normalitet”.

E Gjermania ka premtuar se “fonde të konsiderueshme” janë vënë në dispozicion për kërkime, rritjen e kapaciteteve prodhuese dhe disponueshmërinë e hershme të vaksinave

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...