Moderna aplikon sot në BE dhe SHBA për autorizimin e vaksinës kundër koronavirusit

Hënë, 30 November 2020 13:38

 

Kompania farmaceutike Moderna bëri të ditur se do të aplikojë sot në Administratën e Ushqimit dhe Medikamenteve (FDA) dhe në Europë tek EMA për të marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës së saj kundër koronavirusit.

Injeksionet e para në SHBA mund të bëhen që më 21 dhjetor nëse procesi shkon mirë dhe merret miratimi, tha në një intervistë Stéphane Bancel, shefi ekzekutiv i kompanisë.

Aplikimi i Modernas bazohet në të dhënat që ka paraqitur, të cilat tregojnë se vaksina e saj është 94.1% efektive, dhe se studimi i kryer me 30 mijë njerëz përmbush kriteret shkencorë të nevojshëm për të përcaktuar nëse vaksina funksionon.

Rezultatet e studimit komplet janë në linjë me të dhënat e paraqitura më 16 nëntor që pretendonin se vaksina ishte 94.5% efektive.

Të dhënat e reja treguan edhe se vaksina ishte 100% efektive për parandalimin e sëmurjes së rëndë nga coronavirusi.

Bancel tha se kompania ishte në rrugën e duhur për prodhimin e 20 milion dozave deri në fund të dhjetorit, 500 milionë deri në 1 miliard më 2021. Çdo person ka nevojë për dy doza, të injektuara në distancë një muaj, kështu që 20 milion dozat e para do të mjaftojnë për 10 milionë njerëz.

Modifikuar më Hënë, 30 November 2020 14:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

Politikë

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

    Fryma është ajo që krijon numrin më të madh të mandateve. Nëse një listë e vetme do t’i jepte fitore maksimale opozitës, ju mendoni që Edi Rama do të shkelte...

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

Politikë

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

  Kryetraja e Lëvizjes Socialosite për integrim Monika Kryemadhi duke folur në një intevsuitë për neps 24 deklaroi se “Edi Rama dhe Rilindja më 25 prill duhet të ikin”. “Dhe çdo deputet...

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

Politikë

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

  Floida Kërpaçi, kryetare e LRI-së, e ftuar në ‘PolitiKon’ nga Alfred Lela në ‘RTV Ora’, u shpreh se LSI është parti e të rinjve se është themeluar duke u mbështetur...