Ish-sekretarja e shtetit Albright dhe presidenti i NDI: 6 janari, një ditë zemërimi, tronditjeje dhe trishtimi! Demokracia është një udhëtim pa mbarim, jo një destinacion

Tuesday, 12 Janar 2021 16:20

 

Ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeleine K. Albright, Kryetare e Institutit Kombëtar Demokrat (NDI) dhe Derek Mitchell, Presidenti i NDI-së kanë dalë me një deklaratë pas ngjarjeve të 6 janarit dhe sulmit në Capitol.

Ata shprehen në deklaratën e tyre të sjellë më poshtë nga “BalkanWeb” se 6 janari ishte një ditë zemërimi, tronditjeje dhe trishtimi.

 

Sipas tyre, aleatët demokratë që normalisht i shikojnë Shtetet e Bashkuara me admirim u çuditën nga paligjshmëria e qartë, ndërsa regjimet autokratike e kanë përdorur tashmë sulmin në propagandën e tyre.

 

Siç theksojnë ata demokracia është një udhëtim pa mbarim, jo një destinacion, duke dhënë edhe një leksion se si duhet të jetë e ardhmja.

DEKLARATA E PLOTË
Si qytetarë patriotë amerikanë dhe si drejtues të një organizate që mbështet lëvizjet demokratike globalisht, ne kemi reflektuar mbi ngjarjet e javës së kaluar dhe implikimet e tyre për të ardhmen tonë.

6 janari ishte një ditë zemërimi, tronditjeje dhe trishtimi. Një turmë e dhunshme e frymëzuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara sulmoi shtëpinë përfaqësuese të demokracisë amerikane. Ky sulm kishte për qëllim përmbysjen e rezultateve të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Ne vajtojmë për humbjen e jetës dhe përdhosjen e Kapitolit tonë. Ne kërkojmë që ata që janë përgjegjës për nxitjen dhe kryerjen e këtij sulmi të mbajnë përgjegjësi. Por besimi ynë në demokracinë e Amerikës është i palëkundur. Ne u frymëzuam nga vendosmëria e Kongresit Amerikan për të vazhduar me procesin e certifikimit të votës së kolegjit elektoral. Ai i mohoi banditëve objektivin e tyre dhe siguroi që demokracia të mbizotërojë.

Ngjarjet e javës së kaluar jehuan përtej Uashingtonit. Aleatët demokratë që normalisht i shikojnë Shtetet e Bashkuara me admirim u çuditën nga paligjshmëria e qartë. Regjimet autokratike e kanë përdorur tashmë sulmin në propagandën e tyre.

Por imazhet e sulmit në Kapitol nuk tregojnë historinë e plotë të Amerikës sot. Përkundër përpjekjeve për të minuar institucionet e kombit tonë, demokracia jonë po qëndron fort. Ne gjithashtu shohim:

Një numër rekord i qytetarëve doli të votojë në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar, pavarësisht nga një përpjekje pandemike dhe sistematike në disa vende për të penguar qasjen e barabartë në kutinë e votimit.

 

Administratorët e zgjedhjeve nga të dy partitë dhe punonjësit jopartiakë të zgjedhjeve kryen detyrat e tyre me profesionalizëm, integritet dhe guxim, përkundër sfidave logjistike dhe kërcënimeve nga një president në detyrë.

 

Sistemi ynë gjyqësor mbështeti shtetin e së drejtës, duke vlerësuar pretendimet për mashtrim dhe duke i gjetur ato të pabaza.
Më në fund, më 20 janar, Shtetet e Bashkuara do të inaugurojnë një President dhe Zëvendës President të ri dhe të zgjedhur në mënyrë legjitime, duke përfshirë gruan e parë dhe gruan e parë me ngjyrë, për të shërbyer në këtë rol.

Ne gjithashtu nuk duhet të anashkalojmë historinë tjetër të demokracisë amerikane që ndodhi javën e kaluar: zgjedhjen në Xhorxhia (Georgia) të senatorëve të saj të parë afrikano-amerikanë dhe hebrenj. Ky moment historik është rezultat i organizimit historik dhe mobilizimit të votuesve me ngjyrë, të udhëhequr nga gratë me ngjyrë. Zgjedhjet e Xhorxhias janë një reflektim i premtimit të demokracisë amerikane dhe një mësim për demokracitë e reja dhe të vjetrat se motori më i fortë i rinovimit demokratik shpesh vjen nga ata që kanë qenë historikisht më të margjinalizuar.

Në Institutin Demokratik Kombëtar, ne e kemi njohur prej kohësh që ajo që ndodh në Shtetet e Bashkuara ka një ndikim të drejtpërdrejtë në demokracinë globale. Ne kemi parë lëvizjet demokratike të marrin frymëzim nga fjalët dhe shembujt e Abraham Lincoln, Martin Luther King Jr, Ronald Reagan dhe Barack Obama. Ne gjithashtu kemi parë autoritarë jashtë vendit që citojnë sulmet e Donald Trump ndaj medias dhe demokracisë në justifikimin e veprimeve të tyre.

Por puna e NDI nuk bazohet në supozimin se sistemi i qeverisjes së Amerikës është i përsosur, sepse ne e pranojmë se kjo nuk ka qenë kurrë rastësi. Çdo demokraci, madje edhe më e vjetra në botë, është një punë e vazhdueshme në progres.

Autoritarëve që reaguan me kënaqësi ndaj ngjarjeve të javës së kaluar, ne u themi: demokracia është elastike. Ne nuk kemi frikë nga debati apo e vërteta, ose për të treguar të metat tona. Fuqia e demokracisë është se është sistemi i vetëm i qeverisjes që përmban aftësinë për të shëruar veten në mënyrë paqësore. Shoqëritë e qëndrueshme dhe të sigurta nuk mund të ndërtohen mbi gënjeshtra dhe shtypje.

Përvoja e fundit e Amerikës tregon se çdo demokraci mund të vihet në rrezik nga udhëheqësit që shfrytëzojnë përçarjet dhe frikën. Asnjë demokraci nuk mund të mbijetojë nëse plagët e thella dhe trashëgimia e qëndrueshme e racizmit sistematik, mizogjinisë dhe fanatizmit lejohen të acarohen. Ne shpresojmë fortë që nën udhëheqjen e re, Republikanët dhe Demokratët do të punojnë së bashku për të shëruar më shumë sesa për të përkeqësuar përçarjet, të kundërshtojnë urrejtjen dhe të zbulojnë gënjeshtrat duke mbështetur të vërtetën. Ata gjithashtu duhet të punojnë për të forcuar sistemin tonë zgjedhor, duke siguruar që çdo individ të ketë të drejta të barabarta vote dhe akses, dhe që asnjë votë të mos shtypet.

Përmes kësaj pune, ne mund të demonstrojmë vlerën e shembullit të Amerikës, të praktikës demokratike për botën – e papërsosur, por në përmirësim. Dhe ashtu si partnerët tanë demokratë jashtë vendit na kontaktuan javën e kaluar për të shprehur solidaritetin dhe mbështetjen e tyre, Amerika nuk duhet të lëkundet duke mbështetur fuqishëm dhe dukshëm ata që punojnë për demokracinë dhe të drejtat e njeriut dhe duke kundërshtuar me vendosmëri armiqtë e lirisë në të gjithë botën.

NDI nga ana e saj do të mbetet e përkushtuar në punën e saj të gjatë për të ndërtuar solidaritet dhe forcuar mbështetjen e ndërsjellë midis demokratëve në të gjithë botën, për të ndihmuar njëri-tjetrin në ndërtimin dhe forcimin e institucioneve tona demokratike. Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë punë të sigurt në vlerat tona, duke ditur që demokracia është një udhëtim pa mbarim, jo një destinacion; dhe të vendosur për të ndjekur dinjitetin e natyrshëm njerëzor të çdo individi dhe një bote më të sigurt, më të prosperuar dhe të sigurt

Modifikuar më Tuesday, 12 Janar 2021 20:00

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përparim Spahiu: Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për të ndaluar rrjedhjen e trurit nga vendi

Politikë

Përparim Spahiu: Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për të ndaluar rrjedhjen e trurit nga vendi

  Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu thotë se shpopullimi i vendit është një plagë sociale dhe problemi më i madh është largimi i mjekëve dhe infermierëve, sidomos në këtë kohë pandmie. Në...

Kërpaçi:4 vitet e Ramës me timonin vetëm, thelluan papunësinë. Prioriteti numër 1 i LSI në qeverisje, hapja e vendeve të reja të punës

Politikë

Kërpaçi:4 vitet e Ramës me timonin vetëm, thelluan papunësinë. Prioriteti numër 1 i LSI në qeverisje, hapja e vendeve të reja të punës

  Kryetarja e LRI-së Floida Kërpaçi flet në një intervistë për gazetën “standard” mbi zhvillimet e fundit politiko-sociale në vend. E angazhuar nga LSI në Tiranë, Kërpaçi theksoi se qytetarët e...

I bëjmë thirrje prokurorisë për fillimin e hetimeve për veprën penale të " Shpërdorimit të detyrës".

Politikë

I bëjmë thirrje prokurorisë për fillimin e hetimeve për veprën penale të " Shpërdorimit të detyrës".

Nga Vojo Bregu Me sa duket, kryetari i pazgjedhur i bashkisë Vorë, i ka shkuar deri në fund planit rilindas, për shndërrimin e bashkisë në një koshere elektorale. Në kundërshtim me...