Athina me luftanije shumëmiliardëshe, Franca armatos Greqinë përballë kërcënimit turk

Saturday, 09 October 2021 08:13

 

 

Është një marrëveshje shumëmiliardëshe për mbrojtjen, ajo e nënshkruar nga Franca dhe Greqia. Pakti do t’i lejojë shtetet që të ndihmojnë njëri-tjetrin në rast të ndonjë kërcënimi të jashtëm.

Detajet i prezantoi kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, dhe kjo vjen në një kohë kur tensionet me Turqinë janë rritur ndjeshëm.

 

“Për herë të parë është përcaktuar qartë dhe shprehimisht se do të ketë ndihmë ushtarake në rast se një palë e tretë sulmon njërin nga dy shtetet”, tha kryeministri Mitsotakis.

 

Aleatët e NATO-s, Greqia dhe Franca, muajin e kaluar arritën një pakt strategjik bashkëpunimi ushtarak dhe mbrojtës, i cili përfshin një porosi për tri luftanije franceze me vlerë rreth 3 miliardë euro. Ndërsa më herët gjatë këtij viti, Athina kishte porositur 24 avionë luftarakë të prodhuar nga Dassault.

 

Qeveria greke pretendon se ky armatim është tërësisht për vetëmbrojtje. “Greqia po merr një drejtim të ri, ajo nuk kërcënon, por as nuk kërcënohet, përkundrazi, ajo po zgjeron aleancat e saj, me të drejtën ndërkombëtare si udhëzues”.

 

Gjatë fjalimit në parlament, kryeministri grek tha se dihet kush po kërcënon me luftë në Mesdhe duke iu referuar qartësisht Turqisë. Pavarësisht se të dyja vendet fqinje janë aleate në NATO, mes tyre ka shpesh retorikë të ashpër për shkak të kontestimeve lidhur me kufijtë detarë dhe të drejtën e shfrytëzimit të resurseve energjetike.

Përshkallëzimi më i fundit i tensioneve shqetësoi pa masë komunitetin ndërkombëtar, ndërsa aktualisht palët janë angazhuar me një proces dialogu për të normalizuar raportet

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Kronikë

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Fenomeni i kanabizimit të vendit vazhdon të jetë prezent në territorin shqiptar. Mbrëmjen e sotme emisioni “Në shënjestër”, në News24, ka publikuar pamje nga një kapanon, ku kultivohet dhe thahet...

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

Politikë

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

  Ish-kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka teksa komentoi deklaratën e Sali Berishës se ky i fundit do të garojë për të qenë sërish në krye të PD-së, pohoi se kryeministri...

Skandali në universitete: U dhanë miliona euro për karburant e ngrohje edhe pse auditoret ishin pa studentë

Aktualitet

Skandali në universitete: U dhanë miliona euro për karburant e ngrohje edhe pse auditoret ishin pa studentë

  Kërkimet shkencore në Shqipëri mbeten pa fonde. Universitetet kanë dhënë miliona euro për sigurinë e godinave, karburant makinash dhe ngrohje edhe pse studentët nuk ishin në auditore. Edhe kur në auditore...