Inteligjenca amerikane paralajmëron: Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë

E mërkurë, 11 May 2022 10:35

 

Vladimir Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë, ka paralajmëruar inteligjenca amerikane.

Ky paraljamërim vjen ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në lindje, ku Rusia po përpiqet të marrë territor.

Moska i rifokusoi trupat e saj në pushtimin e rajonit të Donbasit, pasi ato nuk arritën të marrin kryeqytetin, Kiev.

Por pavarësisht kësaj inteligjenca amerikane është shprehur se dhe në lindje këto forca kanë mbetur në një ngërç.

Avril Haines, drejtoresha e inteligjencës kombëtare, tha në një seancë dëgjimore të komisionit të Senatit të SHBA-së të martën se Putin ishte ende duke synuar "të arrijë qëllime përtej Donbasit", por ai po "përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë".

Ajo shtoi se presidenti rus ishte "ndoshta" duke llogaritur se mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për Ukrainën do të dobësohet pasi inflacioni, mungesa e ushqimit dhe çmimet e energjisë janë përkeqësuar.

Megjithatë, presidenti rus mund të kthehet në "mjete më drastike" ndërsa lufta vazhdon - Moska do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse Putin percepton një "kërcënim ekzistencial" për Rusinë.

Drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes Scott Berrier tha në të njëjtën seancë se rusët dhe ukrainasit ishin "në një ngërç".

Në luftimet e fundit, Ukraina pretendon se ka rimarrë katër vendbanime në rajonin verilindor të Kharkiv.

Cherkasy Tyshky, Ruski Tyshky, Rubizhne dhe Bayrak u pushtuan të gjithë nga Rusia, thanë forcat e armatimit të Ukrainës.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se sukseset ukrainase po i shtynin gradualisht forcat ruse nga Kharkiv, i cili është bombarduar që nga fillimi i luftës

Login to post comments

Lajmet e fundit

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

Politikë

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

  Gazetari Çim Peka deklaroi në emisionin 'Task Force' me Sonila Meçon në Syri Tv se kryeministrit Rama i është kërkuar të shkojë në Presidencë dhe të azilohet përfundimisht, dhe vëndin...

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

Aktualitet

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

  Shpeshherë dëgjojmë për qytetarë që ankohen për kompanitë e sigurimeve. Dikush pretendon për mospagim e dikush tjetër për pagim jo konform dëmit të pësuar. SIGAL UNIQA ka qënë iniciatore e...

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

Politikë

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

  Ish-drejtuesi i PD në Elbasan, Aurel Bylykbashi, ka qënë ditën e djeshme në protestën e zhvilluar në të gjitha komisariatet e vendit kundër vrasjes së të riut brenda në komisariatin...