Papa Benedikti kërkoi që Biden të mos i vinte në funeral/ Presidenti amerikan tërbohet me gazetarët

E Enjte, 05 Janar 2023 20:28

Papa Benedikti XVI u përcoll për në banesën e fundit me një ceremoni solemne. Por i munguari i madh i kësaj ceremonie ishte presidenti amerikan, Joe Biden.

Prej ditësh, administrata e tij kishte pranuar faktin se presidenti nuk do shkonte në Vatikan, duke e justifikuar këtë me çështje logjistike. Megjithatë, lajmi që qarkullonte prej ditësh, se vetë Papa Benedikti XVI kishte kërkuar që Joe Biden të mos merrte pjesë në varrimin e tij, u konfirmua nga Shtëpia e Bardhë.

 
Zëdhënësja për mediat, Karine Jean-Pierre tha se sipas dëshirës së Papës së ndjerë, SHBA do të dërgojë në varrim ambasadorin e Selisë së Shenjtë, Joe Donnelly. “Këto ishin kërkesat e tyre, këto ishin dëshirat e tyre," tha ajo.
 
Për shkak se mediat e majta theksuan disa herë faktin se presidenti nuk do shkonte pasi ceremonia do ishte e thjeshtë, gazetarët vendosën ta pyesin vetë presidentin Joe Biden. Por ky i fundit reagoi me zemërim ndaj pyetjes së gazetarëve.

“Ju nuk do merrni pjesë në funeral. Pse?” e pyeti gazetari Owen Jensen.

“Epo, pse mendon se nuk do marr pjesë?” reagoi Biden.

“Nuk e di, ma thoni ju,” tha gazetari.

“Ti e di pse,” tha presidenti. Por pas insistimit të gazetarit, Biden tha se duhet të lëvizë një enturazh me 1 mijë persona, prandaj nuk po merr pjesë.

Ndërkohë mediat italiane thonë se kjo ishte një ‘shuplakë’ nga i ndjeri Benedikt ndaj presidentit amerikan.

‘Il Primato Nazionale’ shkruan se është e lehtë të kuptohen arsyet. Biden dhe Benedikti kanë pasur përplasje, pasi presidenti amerikan ishte hapur në favor të abortit, martesave gej, transgjinorëve, ndërrimit të gjinisë nga fëmijët dhe adoleshentët, etj.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...