Skandali i korrupsionit: Parlamenti Evropian nis procesin për heqjen e imunitetit të 2 deputetëve të tjerë

Tuesday, 17 Janar 2023 09:45

 

Parlamenti Evropian ka nisur procedurën zyrtare për heqjen e imunitetit të dy eurodeputetëve të tjerë të dyshuar për shkelje në skandalin korruptiv të institucionit.

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsolae nisi procesin në Strasburg të hënën për eurodeputetët socialistë Marc Tarabella nga Belgjika dhe Andrea Cozolino nga Italia.

 

"Kam marrë kërkesa nga autoritetet kompetente në Belgjikë për heqjen e imuniteteve parlamentare të z. Andrea Cozzolino dhe z. Marc Tarabella. Këto kërkesa i janë referuar Komisionit për Çështjet Ligjore," u tha ajo eurodeputetëve.

Cozzolino ishte, deri të premten, kryetar i delegacionit të parlamentit që punonte me rajonin e Magrebit, i cili përfshin Marokun - një nga vendet që supozohet se u ofron politikanëve para për të ndikuar në vendimmarrje në BE.

Ai ishte gjithashtu në komitetin që hetonte përdorimin e përgjuesve "spyware Pegasus" nga vendet e treta, diçka që e shqetëson eurodeputeten belge Saskia Bricmont, eurodeputete belge.

“Ka një çështje që lidhet me Marokun, sepse Maroku dyshohet se ka përdorur softuerin Pegasus kundër BE-së, kundër presidentit francez Macron dhe gjithashtu kundër kryeministrit të Spanjës”, tha ajo për Euronews.

"Dhe duke ditur se disa anëtarë mund të dyshohet se kanë mbrojtur interesa të veçanta dhe gjithashtu interesat marokene, çështja mbetet," shtoi ajo.

Tarabella ishte më parë nënkryetar i delegacionit përgjegjës për marrëdhëniet me Gadishullin Arab, duke përfshirë edhe Katarin.

Të dy mohojnë çdo përfshirje në skandalin e mbiquajtur "Qatargate".

Sapo u zbulua gjithashtu se Tarabella nuk mundi të deklaronte një udhëtim në Katar në vitin 2020, për të cilin ky vend pagoi - një shkelje kjo e rregullave të Parlamentit Evropian.

Komiteti i çështjeve ligjore të institucionit do t'u japë tani dy eurodeputetëve një shans për të përgatitut çështjen e tyre përpara se ajo të shkojë në një votim përfundimtar në shkurt nga të gjithë ligjvënësit. Është pothuajse e sigurt që do të kalojë.

Nëse procesi është i suksesshëm, autoritetet belge do të jenë në gjendje të marrin në pyetje dy të dyshuarit dhe të ngrenë ndonjë akuzë kundër tyre.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...