Kundërshtari më i madh i diktatorit rus/ Zbulohet se pse ndërroi jetë i burgosuri politik Alexei Navalny

Saturday, 17 February 2024 00:26

BILD

Armiku më i ashpër i Putinit, Alexei Navalny mesa duket ka vdekur.  

 

Kritiku i njohur i Kremlinit vdiq në paraburgim, raporton agjencia shtetërore ruse Tass, duke cituar autoritetet e burgjeve të vendit.

Autoritetet e Kremlinit pretendojnë se Navalny u rrëzua të premten, ndërsa po ecte në koloninë penale në rajonin polar të Rusisë. 

Dyshohet se janë bërë përpjekje për ta ringjallur, por më kot. Raportet e pakonfirmuara thonë se ai vdiq nga shpërthimi i një mpiksje të gjakut.

Zëdhënësja e Alexei Navalny-t, Kira Yarmysh tha se nuk ka ende një konfirmim për vdekjen e tij. Avokati i tijë shtë rrugës për në kampin-burg.

Navalny konsiderohej si kundërshtari më i madh i diktatorit rus, Vladimir Putin.

Navalny ishte në paraburgimin rus që nga viti 2021. Akuza ndaj tij: ekstremizëm.

Navalny klasifikohej ndërkombëtarisht si i burgosur politik.

Figura kryesore e opozitës, ishte ankuar edhe për tortura në paraburgim.

Ai i kishte shpëtuar për pak një atentati ndaj tij në vitin 2020, ku u përdor agjenti kimik i luftës Novichok.

Navalny kishte fajësuar Putinin dhe një skuadër speciale vrasësish të shërbimit sekret vendas FSB për këtë sulm.

Në të kaluarën ka pasur raportime të përsëritura për përkeqësimin e shëndetit të tij. Në janar të vitit 2023, 290 mjekë rusë shkruan një letër të hapur për shefin e Kremlinit, Vladimir Putin, ku theksonin se Navalny duhej trajtuar. “Kushtet e paraburgimit dhe pamja fizike e tij na shkaktojnë shqetësim të madh për jetën dhe shëndetin e tij,” thuhet në një deklaratë.

Mjekët kërkuan ndër të tjera që mjekët të lejohen të takohen me liderin e njohur të opozitës që t’i jepet fund keqtrajtimit të Alexei Navalnyt.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...