Antonio Tajani zgjidhet pasardhësi i Berluskonit në krye të Forza Italia

Diel, 25 February 2024 12:20

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani u zgjodh kryetar i partisë së qendrës së djathtë të Berlusconit Forza Italia (FI) sot në kongresin e partisë në Romë. 

 

Tajani shërbeu për një kohë të gjatë si krahu i djathtë i ish-kryeministrit italian Silvio Berlusconi, raporton Ansa.

‘Jam i lumtur, ndiej një përgjegjësi të madhe mbi supet e mia, sepse nuk është e lehtë të vesh shiritin e kapitenit kur Silvio Berlusconi mbante atë shirit, do të bëj më të mirën, do të përpiqem të përfshij sa më shumë njerëz në lëvizje dhe do të mendoj shumë edhe për administratorët vendorë’, tha ai Tajani. 

Zëvendës të Tajanit u zgjodhën Roberto Occiuto, Alberto Cirio, Deborah Bergamini dhe Stefano Benigni.

‘Të parët që më uruan ishin (fëmijët e Berlusconit) Marina dhe Pier Silvio. Familja Berlusconi vazhdon të ndjekë me dashuri krijimin më të bukur të Silvio Berlusconit, që është Forza Italia’, shtoi Tajani.

Berlusconi shërbeu tre mandate si kryeministër dhe vdiq në vitin 2023 në moshën 87-vjeçare.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...