Ekspertët: Qëndrimi i butë i Biden e trimëroi Iranin që të sulmojë Izraelin

Hënë, 15 Prill 2024 15:47

FOX NEWS

Ekspertët amerikanë dhe izraelitë lëshuan akuza të ashpra për politikën e supozuar të turpshme të presidentit Biden ndaj Iranit pasi Teherani nisi një sulm masiv ajror kundër shtetit hebre gjatë fundjavës. 

 

Republika Islamike, për herë të parë, ekzekutoi sulme direkte me raketa dhe dronë mbi territorin izraelit. Ngjarjet dramatike në zemër të Lindjes së Mesme kanë nxitur thirrjet për administratën e Bidenit që të anulojë qasjen e saj të butë ndaj ajatollahëve që drejtojnë shtetin teokratik. Biden tani po i kërkon Izraelit të tërhiqet nga një kundërsulm.

“Ky ishte një sulm strategjik masiv, i paprecedentë dhe i papranueshëm ndaj Izraelit”, tha Richard Goldberg, i cili ishte anëtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të ish-presidentit Trump, për Fox News Digital. “Do të ishte një gabim i madh të përmbash Izraelin nga një hakmarrje ushtarake, por është çmenduri e plotë të mbash 10 miliardë dollarë të aksesueshëm për Teheranin pas kësaj. Presidenti duhet të mbyllë të gjitha paratë që i vuri në dispozicion Teheranit muajt e fundit”.

Muajin e kaluar, Fox News Digital raportoi se Biden sfidoi kundërshtarët e regjimit të Iranit dhe hoqi dorë nga sanksionet ndaj ekonomisë së Iranit të uritur nga para të gatshme. Biden u përball me kritika pasi çliroi deri në 10 miliardë dollarë në arkën e Republikës Islamike. Në janar, një sulm terrorist i sponsorizuar nga regjimi iranian vrau tre ushtarë amerikanë në Jordani.

Administrata Biden këmbënguli se regjimi i Iranit nuk mund të përdorë fondet për arsenalin e tij sulmues ushtarak në rritje. Kritikët argumentojnë se 10 miliardë dollarë janë para të këmbyeshme dhe ndarja financiare i lejon Iranit të rishikojë buxhetin e tij për të zgjeruar aparatin e tij ushtarak.

Goldberg, i cili është këshilltar i lartë për Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive, shtoi: “Nëse presidenti po kërkon përgjigje ekonomike dhe diplomatike ndaj sulmit iranian, ka tre të dukshme në dispozicion: mbyllja e 10 miliardë dollarëve, zbatimi i sanksioneve të naftës nga SHBA dhe kthimi mbrapsht i sanksioneve të OKB-së. Nëse Biden i shmang këto hapa, ky është vazhdim i zbutjes”.

Duke folur në "Fox News Sunday", Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby hodhi poshtë kritikat se administrata nuk ka qenë mjaft e ashpër ndaj Teheranit, duke vënë në dukje sanksionet dhe masat e tjera të përdorura kundër Teheranit: “Është e vështirë t'i hedhësh një sy asaj që ka bërë presidenti Biden dhe të thuash se ne, në një farë mënyre kemi treguar butësi ndaj Iranit”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...