Pakti me Iranin, Macron: Trump të mos e braktisë

Hënë, 23 Prill 2018 08:11

Presidenti francez Emmanuel Macron nxiti homologun e tij Donald Trump që t’i qëndrojë marrëveshjes bërthamore me Iranin, pasi nuk ka opsion më të mirë. Macron foli në një intervistë për Fox News, përpara një vizite tre ditore në SHBA që nis të hënën. 

Trump ka kërcënuar se do të braktisë marrëveshjen, e cila kufizon programin bërthamor të Iranit në këmbim të heqjes së sanksioneve, nëse pakti i arritur mes fuqive të mëdha dhe Teheranit nuk ashpër sot.

Trump ka kohë deri më 12 maj që të vendosë nëse do të rikthejë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit. Ekspertët thonë se një lëvizje e tillë do t’i jepte fund marrëveshjes. Pritet që Macron dhe trump ta diskutojnë gjerësisht këtë çështje gjatë takimit të tyre.

“Nuk kemi plan B për marrëveshjen nëse SHBA rikthen sanksionet, prandaj Uashingtoni duhet të vazhdojë të jetë pjesë e saj, sepse nuk kemi një opsion më të mirë. Le ta mbajmë këtë kornizë, sepse është më mirë se situata të llojit të Koresë së veriut”, u shpreh Emmanuel Macron.

Macron shtoi se ka një lidhje speciale me Trump dhe se dëshiron të flasë hapur për kërkesat e presidentit amerikan. Më herët Irani paralajmëroi Donald Trump mbi sabotimin e marrëveshjes bërthamore, duke kërcënuar se nëse kjo ndodh, Teherani mund t’i rikthehet pasurimit të uraniumit me një ritëm shumë më të shpejtë se më parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Dosja ‘Nick Muzin’ e Bashës në SHBA nuk do mbyllet kurrë

Politikë

Berisha: Dosja ‘Nick Muzin’ e Bashës në SHBA nuk do mbyllet kurrë

  Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, tha në Foltoren e Mirditës se Lulzim Bashës i është bërë presion nga SHBA me anë të dosjes së ‘Nick Muzin’. Por ai tha se...

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

Politikë

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

  Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, foli nga Mirdita edhe në lidhje me vizitën e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan. Vetë Berisha e bojkotoi fjalimin e Erdogan në Kuvend, për shkak...

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...