Tharëset e duarve shkaktojnë…

Premte, 13 Prill 2018 23:02

Tharëset e duarve mund të mbushin duart me baktere që qarkullojnë në banjë. 
Në hapësirat pa tharëse, vetëm gjashtë koloni të baktereve krijohen brenda 18 orëve.Bakteret përfshijnë Staphylococcus aureus, që mund të shkaktojë sepsis. 

Tharëset mund të bartin spore që përhapin C.difficile, tregojnë studimet e reja.

“Kjo sugjeron një mjet tjetër të transmetimit C. difficile dhe në atë mënyrë që nuk mund të ndërpritet me anë të larjes së duarve ose metodave të dekontaminimit tradicional të sipërfaqes”, thonë autorët e studimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dita e Rinisë/ Demalia: Shqipëria sot në një shkretëtirë politike e kontrolluar nga oligarkia e krimit, në bashkëpunim me liderët e dhjetorit dhe ish…

Politikë

Dita e Rinisë/ Demalia: Shqipëria sot në një shkretëtirë politike e kontrolluar nga oligarkia e krimit, në bashkëpunim me liderët e dhjetorit dhe ish…

Në Ditën Kombëtare të Rinisë, Ilir Demalia thotë se sot, në vend që të jetë ditë karshilliki komunisto-antikomunist, tregohet gjendja infantile “e një shoqërie që jeton me mite gënjeshtrash”. Në facebook...

Dy familjet humbën kontaktet që nga lufta e Kosovës/ Bashkohen pas 22 vitesh live në televizion

Aktualitet

Dy familjet humbën kontaktet që nga lufta e Kosovës/ Bashkohen pas 22 vitesh live në televizion

Jeta na takon me njerëz të ndryshëm, dhe ndonjëherë nuk është e rëndësishme se sa gjatë qëndron dikush në jetën tonë, por çfarë gjurme lë tek ne. Para 22 vitesh, familja...

E rëndë/Gjendet i vdekur në burgun grek 36-vjeçari shqiptar

Aktualitet

E rëndë/Gjendet i vdekur në burgun grek 36-vjeçari shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është gjetur pa shenja jete në burgun grek të Agias, në Hania. Sipas mediave greke, në trupin e 36-vjeçarit, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!