"4-7-8", zbulohet teknika që do ju vendosë në gjumë

E mërkurë, 16 Janar 2019 22:03

Nëse ndiheni sikur nuk mund të flini gjumë, ndoshta duhet të kontrolloni frymëmarrjen. Një ekspert ka zbuluar sekretin për të fjetur sa më shpejt vetëm duke bërë disa hapa të thjeshtë.

Eksperti përdor teknikën “4-7-8”, të cilën e shpjegon si qetësues natyral për sistemin nervor që do ju vendosë në gjumë për pak minuta.

Ideja është që të merrni më shumë oksigjen dhe të ngadalësoni mendimet dhe atëherë jeni gati për gjumë.

E gjithë kjo kërkon që ju të uleni të qetë për disa minuta para shtratit, duke alternuar në mes të frymëmarrjes së gojës dhe hundës.

Ngarkesa e madhe shkakton që shumë prej nesh të marrim frymë më pak se sa kuptojmë, falë qëndrimit të dobët dhe të qenit me të vërtetë i zënë.

Ja çfarë duhet të bëni në raste të tilla.

1-Vendosni majën e gjuhës në qiellzë dhe më pas nxirrni një tingull nga goja duke qëndruar në atë pozicion.

2-Më pas mbyllni gojën dhe merrni frymë me hundë për 4 sekonda.

3-Më pas mbani frymën për 7 sekonda dhe nxirreni me gojë duke nxjerrë sërish tingullin e parë. Bëjeni këtë gjë për 8 sekonda.

4-Përsërisni këto hapa 4 herë me rradhë.

Modifikuar më E mërkurë, 16 Janar 2019 22:15

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!