Burgosen për 30 vite për abort, lirohen nga qelitë tri gra

Diel, 10 Mars 2019 09:58

Tri gra të burgosura për 30 vjet, të akuzuar për abort të janë liruar nga gjykata supreme e El Salvadorit.

 Të tria gratë kishin kaluar për gati 10 vite në burg për akuza të rënda të vrasjes pasi abortuan foshnjat e tyre, ndërsa të gjitha pohuan se kishin pasur dështime të fetusit.

Maria del Transito Orellana dhe Alba Rodriguez kaluar 9 vjet në burg, ndërsa Cinthia Rodriguez u burgos për më shumë se 11 vjet.

Gjykata e Lartë e El Salvadorit të enjten ka ndryshuar dënimet 30-vjeçare të të tria grave, duke e zvogëluar ndëshkimin e tyre dhe duke kërkuar lirimin e tyre të menjëhershëm.

Kur dolën nga burgu në Llopango jashtë San Salvadorit, gratë u përshëndetën me brohoritje me zë të lartë nga grupet e të drejtave të njeriut dhe të afërmit e tyre.

Njëra nga gratë mbeti shtatzënë pasi u përdhunua ndërsa një tjetër ishte viktimë e dhunës në familje.

Modifikuar më Diel, 10 Mars 2019 09:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!