I pari në llojin e tij në botë, hapet restoranti i parë nën ujë (Fotot)

Saturday, 23 Mars 2019 21:58

Pesë metra poshtë sipërfaqes së Detit të Veriut, pranë skajit jugor të Norvegjisë, restoranti i parë nënujor i Europës tani është i plotë dhe pret vizitorët e parë.

Struktura 110 metra e gjatë, një pllakë e zhdrejtë konkrete që duket si një periskop i zhytur në ujë, përshëndeti të ftuarit e parë më 20 mars.

Restoranti i quajtur “Under”, është dizenjuar nga kompania norvegjeze Snohetta, e cila ka bërë një emër për veten me projekte të tilla si Biblioteka Alexandrina në Egjipt, Shtëpia e Operës së Oslos, pavioni i Përkujtimit Kombëtar i 11 Shtatorit dhe rinovimi i Times Square në New York.

Under mund të presë deri në 40 mysafirë, të mbrojtur nga muret e betonit gjysmë metër të trasha, dhe ka një sipërfaqe totale të brendshme prej rreth 500 metra katrorë të vendosura në tre nivele, duke ofruar pamje unike nënujore të mjedisit detar rrethues përmes një dritareje panoramike prej 11 metrash.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“I bija telefonit, nuk ma hapte. Mora vesh se vajza kishte tentuar t’i jepte fund jetës”

Aktualitet

“I bija telefonit, nuk ma hapte. Mora vesh se vajza kishte tentuar t’i jepte fund jetës”

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në Tv Klan, Shqipja rrëfeu në studio se kur vajza e saj ishte 15 vjeç vendosi ta martonte. Gjërat po shkonin mirë deri...

VIDEO-PREKËSE/U diagnostikua me sëmundje të rëndë, nëna i vendos djalit dhe nuses unazat në emision

Aktualitet

VIDEO-PREKËSE/U diagnostikua me sëmundje të rëndë, nëna i vendos djalit dhe nuses unazat në emision

Rubrika ”Ka një mesazh për ty” në Tv Klan ka sjellë sot historinë e dhimbshme të zonjës Valbona. Ajo është diagnostikuar me një sëmundje tumorale dhe prej disa vitesh është...

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Aktualitet

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon normalisht. Pasi këto dy akse ishin problematike për shkak...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!