Qyteti nën qytet/ Zbulohen tunelet e ndërtuara nga militantët në Siri (VIDEO)

Premte, 19 Prill 2019 18:42

Ushtria siriane ka gjetur një rrjet të gjerë tunelesh të ndërtuara nga xhihadistët në Douma, jo larg nga Damasku.

E vendosur 15 metra thellë nën sipërfaqen e tokës, tunelet masivë mbështeten nga shtylla metalike dhe janë të mbuluara me disa lloj pllakash, duke krijuar një pamje metroje.

Ato shtrihen për kilometra të tëra nën qytet, të vendosura nën zonën e Ghoutas lindore, duke formuar një qytet të tërë nën qytet.

Gjithashtu tunelet janë të pajisur me energji elektrike, parkingje dhe punëtorë. Ata janë aq të mëdhenj sa që një motoçikletë mund të lëvizë lehtësisht përmes tyre, siç shihet në pamjet.

Ushtria zbuloi se tunelet ishin përdorur në mënyrë specifike për magazinimin e makinerive dhe automjeteve. Ndërsa militantët detyronin vendasit të ndërtonin tunelet për ta.

“Ata na urrenin, dhe nuk i ushqenin personat që refuzonin të punonin,”-tha njëri prej vendasve.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I dyshuar për atentatin ndaj prokurorit Ndoja, Apeli lë në burg Redjan Rrajën

Aktualitet

I dyshuar për atentatin ndaj prokurorit Ndoja, Apeli lë në burg Redjan Rrajën

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda zhvilloi seancën gjyqësore për vlerësimin e masës së sigurisë së Redjan Rrajës, i vetmi i arrestuar për atentatin me armë zjarri ndaj prokurorit...

613 kg kokainë/ Kërkohet 21 vite burg për Arbën Çekajn

Aktualitet

613 kg kokainë/ Kërkohet 21 vite burg për Arbën Çekajn

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka vendosur të kërkojë dënimin 21 vitesh burg për biznesmenin Arbër Çekaj, por me gjykim të shkurtuar ai të dënohet me 14 vite. Sipas prokurorisë, Çekaj...

Kryebashkiakja holandeze shokohet nga laboratori i kokainës

Aktualitet

Kryebashkiakja holandeze shokohet nga laboratori i kokainës

Një kryetare bashkie në Holandë tha se ka mbetur e shokuar nga përmasat e laboratorit të kokainës, të zbuluar në Sint Willebrord. Marjolein van der Meer Mohr tha se ka mbetur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!