Video, ja çfarë ka mbetur nga Titanik

E mërkurë, 21 August 2019 21:09

Njerëzit e parë të zhytur tek Titanik pas gati 15 vitesh janë shprehur se disa prej rrënojave të anijes më të famshme në botë po shkatërrohen me shpejtësi.

Një ekip ndërkombëtar u zhyt në oqean dhe vëzhgoi Titanik, që ndodhet 3.800 metra nën Atlantik.

Ndërsa një pjesë e rrënojave të anijes ishte në gjendje të mirë, disa pjesë të tjera kishin humbur në det.

Historiani i Titanik, Parks Stephenson tha se disa se dëmtimet e anijes, që i vëzhgoi, gjatë zhytjes ishin shokuese.

Rrymat e forta të oqeanit, gërryerja e kripës dhe bakteret që konsumojnë metalet po “sulmojnë” anijen.

Titanik ndodhet nën ujë prej më shumë se 100 vitesh dhe qëndron rreth 600 km larg bregdetit të Newfoundland, Kanada.

Titanik, që ishte anija më e madhe e kohës së saj, goditi një ajsberg në gjatë udhëtimit nga Southampton në New York në 1912.

Nga 2.200 pasagjerë dhe ekuipazh në bord, më shumë se 1.500 vdiqën.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Componentes Viagra generic cialis canada Kajal comprare cialis online Viagra Masculino

    Tuesday, 24 Mars 2020 19:28 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!