Ndërtohet rruga e parë elektrike që do vetëkarikojë makinat në Suedi

Tuesday, 17 Prill 2018 12:51

Suedia ka ndërtuar rrugën e parë elektrike, e cila lejon që makinat elektrike të karikojnë baterinë pa qenë e nevojshme që të ndalojnë.

Rruga prej 2 km, pranë aeroportit të Stockholm, shpresohet të jetë fillimi i elektrifikimit të 20.000 km rrugë në autostrada.

Teknologjia synon që të zgjidhë problemin më të mëdha për makinat elektrike, si t’i mbajmë të karikuara për të përshkruar distanca të gjata pa humbur kohë për karikim.

Energjia transferohet nga dy shina hekurudhore të ngulitura në rrugën për në makinë nëpërmjet një krahu të bashkangjitur në pjesën e poshtme të automjetit, e ngjashme me një tramvaj apo tren elektrik.

Krahu automatikisht shkëputet kur makina ndryshon korsi dhe pastaj lidhet me një linjë tjetër të elektrizuar. Aktualisht po bëhet monitorimi i makinave për të vendosur edhe faturën që do të ishte e njëjtë me atë të një pike karburanti, por pa humbur kohë për karikimin e baterisë.

Suedia ka aktualisht 500.000 km rrugë, por do ta përdorë këtë teknologji vetëm për autostradat. /tch/

Modifikuar më Tuesday, 17 Prill 2018 12:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Aktualitet

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Mediat fqinje kanë zbardhur emrat e dy shqiptarëve të arrestuar, nga policia italiane në San Salvo, pas megaoperacionit të kryer në Bari. Bëhet e ditur se shqiptarët e arrestuar janë Denis Bimi...

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Aktualitet

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Në banesë ndodhej vetëm nëna e tij me vajzën disa muajshe, ndërsa i ati ishte duke mbledhur kanoçe për të siguruar ushqim për 8 fëmijët e tij. Shkaqet e zjarrit...

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Aktualitet

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se nga super-aksioni policor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!