Pas 42 vitesh, sonda e NASA-s sjell të dhënat e para për sistemin diellor

Hënë, 04 November 2019 21:26

Pas 42 vitesh e lëshuar nga Toka, sonda hapësinore e NASA-s, Voyager 2, ka dërguar të dhënat e para të sistemit diellor.

Ajo që është në interes të shkencëtarëve ka të bëjë me të kuptuarin më mirë se si erërat diellore, rryma e grimcave të ngarkuara që vijnë nga Dielli, bashkëveprojnë me erërat ndër yjore, të cilat formohen nga grimca që vijnë nga yje të tjerë.

Astronomët besojnë se udhëtimet e sondave, me qëllimet dhe trajektoret e tyre të ndryshme të misionit po japin të dhëna të vlefshme për strukturën e heliosferës, një flluskë të gjerë të krijuar nga Dielli që përfshin pjesën më të madhe të sistemit Diellor.

Sipas gjetjeve të sondës, heliosfera është simetrike si dhe praninë e shtresave në të dy anët e heliopazës.

Shkencëtarët kanë qenë më parë të vetëdijshëm për shtresën e brendshme, por prania e shtresës së jashtme u bë e dukshme vetëm pasi Voyager 2 kishte kaluar në hapësirën ndër yjore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Bota Shqiptare

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Dy hajdutë shqiptarë, që po vëzhgoheshin prej disa javësh nga policia italiane, u arrestuan menjëherë pasi vodhën një banesë në Villapinta, një qytezë në Monte, ndërsa kishin provuar të kryerin...

Politikë

Fuga: Gjykata Kushtetuese të mos përzihet me politikën

Akademiku Artan Fuga i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se për Gjykatën Kushtetuese kemi përplasje të fortë mes palëve. Fuga ka theksuar se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet...

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Aktualitet

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshmë në një fabrikë fishekzjarrësh në Mesina, Itali. Ndërkohë një tjetër person rezulton i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!