Miliarderi kërkoi një vajzë për “ta çuar në Hënë”, mijëra aplikime

E Enjte, 16 Janar 2020 11:52

Një miliarder japonez hapi disa ditë më parë një “konkurs” sa të çuditshëm aq edhe intrigues, ku kërkonte një vajzë që do ta shoqërojë në udhëtimin e tij në Hënë në vitin 2023.Për të marrë pjesë në këtë konkurs rregullat dhe kriteret ishin mjaft të qarta dhe të thjeshta. Në faqen e tij onilne, Maezawa përcaktoi se aplikantet duhet të jenë mbi 20 vjeçe, beqare, të jenë “të gjalla dhe të shkathëta,” gjithmonë pozitive, t’u interesojë hapësira dhe të urojnë për “paqe në botë.”  Aplikantet duhet po ashtu të përcaktojnë gjatësinë, profesionin, hobit, aftësitë e veçanta, një foto dhe të shpjegojnë pse duhet të jenë ato, gruaja me fat.

Afati i fundit për të dorëzuar aplikimet është 17 janari dhe vendimi do të merret në fund të marsit, ku i gjithë procesi i përzgjedhjes i quajtur “Full Moon Lovers”, do të dokumentohet dhe do të kthehet në një reality show.

Por edhe pse askush nuk mund ta imagjinonte numri i aplikimeve ka arritur nivele rekord. 22 mijë vajza kanë shkruar emrin e tyre online për të shoqëruar biznesmenin në këtë udhëtim të pazakontë.

44 vjeçari tha se ka prenotuar tashmë dy vendet e mundshme në udhëtimin e organizuara nga “Space X” e Elon Musk, i cili do të çojë udhëtarët e parë civilë në Hënë. Por pas ndarjes me të fejuarën, Ayame Goriki, njëri vend mbeti bosh dhe do ta marrë vajza që do të fitojë konkursin.

Miliarderi e ka krijuar pasurinë e tij falë platformës së shitjeve online Zozo dhe është herë pas here në qendër të vëmendjes për “eksperimentet sociale”. Para disa kohësh ai ndau rreth 8 milionë dollarë për një 1000 persona të përzgjedhur që do të shpërndanin postimin e tij në Twitter.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Infermieret po ikin masivisht: Shumë shpejt, injeksionet do t’i bëni vetë

Aktualitet

Infermieret po ikin masivisht: Shumë shpejt, injeksionet do t’i bëni vetë

Mësimi i gjuhëve të huaja është kthyer në nevojën më të ngutshme për studentët e infermierisë. Me të kryer betimin qe u jep titullin infermier, edhe ata duan të ikin...

Gjykata e Posaçme lë në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Politikë

Gjykata e Posaçme lë në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rikonfirmuar masat e sigurisë për 6 personat e akuzuar për rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës. Kështu...

Prekëse/ Vdiq në tërmetin e 26 nëntorit, anglezët i ngrenë memorial

Politikë

Prekëse/ Vdiq në tërmetin e 26 nëntorit, anglezët i ngrenë memorial

Një kompani britanike ka vendosur të përkujtojë në mënyrë të veçantë një koleg shqiptar që vdiq gjatë tërmetit të 26 nëntorit. '001 Taxis' ka ngritur një memorial në zyrat e saj...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!