I izoluar nga bota/ Realiteti i ishullit në Atlantikun e Jugut

E mërkurë, 12 February 2020 09:59

I vetmi ishull me popullsi të përhershme në arkipelag është Tristan. Ka disa shtëpi pritjeje dhe ndërtesa qeveritare atje, por nuk do të gjeni hotele ose apartamente.

Nomen est omen është emri për një pikë referimi në rastin e një prej ishujve më të izoluar në botë. Ishulli i paarritshëm është pothuajse po aq i largët nga Argjentina dhe Afrika e Jugut; ai i ngjan një shkëmbi me bimësi të mbetura në mëshirën e Atlantikut të Jugut të pafalshëm.

Është pjesë e arkipelagut Tristan da Cunha, që konsiderohet vendi më i largët në botë, dhe administrativisht i përket Shën Helenës, e cila është territor i Britanisë së Madhe.

Njerëzit që shkojnë atje, numri i të cilëve po rritet çdo vit – tërhiqen nga vetmia dhe ekskluzivja. Tristan da Cunha nuk është përcaktimi tipik i ishujve të parajsës me det të kaltër dhe rërë të bardhë, ku turistët pinë kokteje dhe rreziten gjatë gjithë ditës.

Moti është i paparashikueshëm dhe ishujt janë kryesisht maja vullkanesh me disa rrafshnalta ku nuk ndodh asgjë interesante. Varka të vogla mund të ulen në një pjesë të ngushtë të plazhit me rërë disa herë në vit kur rrymat e forta e lejojnë atë.

“Njerëzit nuk shkojnë në ishuj për të shijuar, por për t’i” pushtuar” ata dhe mburren se kanë vizituar një nga vendet më të izoluara në botë,” tha Chris Hoëarth nga Australia, i cili ka vizituar dy herë arkipelagun.

Arkipelagu përbëhet nga pesë ishuj. Tristan është kryesor dhe i vetëm i banuar; dhe Nightingale, dy ishujt e saj dhe të paarritshëm. I gjashti, Gough Island, është në parim pjesë e Tristan da Cunhe, por 400 kilometra nga ishulli kryesor është praktikisht më vete.

“Duket e paarritshme si një tortë gjigande martese; shkëmbinjtë që shkojnë drejt detit janë jashtëzakonisht të pjerrëta”, përshkruan biologu i ishullit Brian Gratëicke, një nga të paktët njerëz që mburret me vizitën në ishull.

Ishulli i paarritshëm arrihet me anije nga Afrika e Jugut, Cape Toën ose Ushuaia, por jo nga linja e rregullt e pasagjerëve, por me anije peshkimi, hulumtimi ose ngarkese. Rreth tetë ditë lundrimi do t’ju çojnë në Tristan da Cunhe.

Ata që vendosin të vizitojnë arkipelagun flenë në anije. Por para një udhëtimi të gjatë, është e nevojshme t’i kërkoni qeverisë leje për të vizituar ishullin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...