Ana e errët e të shkuarës së Perusë, si sakrifikoheshin fëmijët

Saturday, 28 Prill 2018 19:21

Shkencëtarët kanë nxjerrë në dritë një sekret të errët në Peru. Skeletet e më shumë se 140 fëmijëve dhe 200 lamave u gjetën gjatë gërmimeve në bregun verior të vendit, një zbulim ky që mund të përbëjë dëshminë e sakrificës më të madhe të të miturve në histori, sipas National Geographic.

Flijimet makabre besohet të kenë ndodhur rreth 550 vjet më parë në perandorinë Chimú; vendi i sakrificës ndodhet shumë pranë Chan Chan-it të mbrojtur nga UNESCO.

Fotot e National Geographic tregojnë me dhjetëra eshtra të ruajtura prej më shumë se 5 shekujsh nga rëra e fortë. Fëmijët fatkeq ishin të moshave 5 deri në 14 vjeç, ndërsa lamat më pak se 18 muajshe.

Skeletet e të miturve dhe kafshëve kanë shenja të qarta goditjesh në zonën e kraharorit, si dhe dislokim të brinjëve. Ekspertët kanë dalë në përfundimin se gjatë ceremonisë, atyre u është çarë gjoksi, me shumë gjasa për t’u shkulur zemrën dhe e njëjta gjë ka ndodhur dhe me lamat.

Fëmijët, që i kishin fytyrat të lyera me një pigment të kuq, janë varrosur me fytyrë nga perëndimi, duke parë drejt detit, ndërsa lamat me pamje nga lindja, drejt majave më të larta të Andeve.

Verifikimi i shtresave të baltës së tharë tregoi se sakrificat njerëzore dhe ato të kafshëve kanë ndodhur në të njëjtën kohë. Tre të rritur, një burrë dhe dy gra u gjetën gjithashtu në zonë, edhe ata të flijuar përmes goditjesh të forta në kokë.

Zona në fjale pushtoi titujt e gazetave në 2011-ën, kur po aty u zbuluan gjatë një gërmimi të rastësishëm eshtrat e 42 fëmijëve dhe 76 lamave.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!