Ja kodi që mund zbuloni ku është prodhuar telefoni juaj

E mërkurë, 02 May 2018 08:21

Të gjithë jemi sadopak kurioz kur bie fjala tek vendi i prodhimit të celularit që kemi, kjo pasi kemi dëgjuar për shumë versione fallso që qarkullojnë në treg.
Por, ekziston një opsion i thjeshtë për ta zbuluar vendin e origjinës dhe të prodhimit të celularit.
Mjafton të shtypësh *#06# dhe më pas butonin e telefonatës. Pasi të keni bërë këtë veprim, do t’ju shfaqet një numër i gjatë me shumë shifra, ku shifra e 7 dhe e 8 tregon vendin e prodhimit.
Normalisht, çdo shifër është një kod për shtetin përkatës.
Kështu për shembull, nëse ka kodin:
00 – Telefoni juaj është prodhuar në vendin origjinal të pajisjes. (Apple SHBA, Samsungu i Koresë së Jugut…)
01 ose 10 – Telefoni juaj është prodhuar në Finlandë
02 ose 20 – Telefoni juaj është prodhuar në Emitares
03 ose 30 – Telefoni juaj është prodhuar në Kore
04 ose 40 – Telefoni juaj është prodhuar në Kinë
05 ose 50 – Telefoni juaj prodhohet në Brazil, Shtetet e Bashkuara ose Finlandë
06 ose 60 – Telefoni juaj prodhohet në Hong Kong, Kinë ose Meksikë
08 ose 80 – Telefoni juaj prodhohet në Gjermani.

Modifikuar më E mërkurë, 02 May 2018 16:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!