Arkeologët egjiptianë zbulojnë “mesazhin nga jeta e pasvdekjes”

E mërkurë, 02 May 2018 22:22

Ministria egjiptiane për Antikitekturën njoftoi javën e shkuar se afër qytetit Minja në luginën e Nilit, në jug të Kairos, është zbuluar një nekropol i lashtë.

Shkencëtarët thanë se janë gjetur rreth një mijë statuja dhe 40 sarkofagë nga vitet 664 dhe 332 para erës sonë dhe se gërmimet do të vazhdojnë aty së paku edhe pesë vjet.

Mostafa Vazir, arkeologu që po drejton gërmimet, tha se një numër i madh i zbulimit i kushtoheshin perëndeshës egjiptiane Teut.

Janë gjetur edhe katër enë me figurat e katër djemve të Zotit egjiptian Horus.

“Të vdekurit vazhdojnë t’i kenë organet e brendshme të mumifikuara. Janë të stolisura me hieroglifë të cilat zbulojnë pronarët e tyre”, ka thënë Vazir.

Zbulimi më interesant është se në ditën e Vitit të Ri është gjetur qaforja në të cilën ishte e shkruar me hieroglifë “Me fat Viti i Ri”.

“Ky mesazh na është dërguar nga jeta e pasvdekjes”, është shprehur Vazir.

Ndër zbulimet më të reja është varreza e zyrtarit të pallatit të lashtë mbretëror, të varrosur para mbi 4.000 vjetësh.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...