Studimi/ Ja se si rrjetet sociale na krijojnë varësi psikologjike

Tuesday, 08 May 2018 17:17

 

Platformat e mediave sociale po përdorin të njëjtat teknika si bizneset e lojërave të fatit për të krijuar varësi psikologjike dhe për të futur produktet e tyre në jetën e përdoruesve, paralajmërojnë ekspertët.

Këto metoda janë aq efektive sa mund të aktivizojnë mekanizma të ngjashëm si kokaina në tru, të krijojnë dëshira psikologjike dhe madje të tërheqin ” thirrje dhe njoftime fantome” ku përdoruesit e ndjejnë zhurmën e një smartphone, madje edhe kur nuk ka ndodhur, bën të ditur The Guardian.

“Facebook, Twitter dhe kompanitë e tjera përdorin metoda të ngjashme me industrinë e lojërave të fatit për të mbajtur përdoruesit në faqet e tyre”, tha Natasha Schüll, autorja e Addiction by Design, e cila raportoi se si makinat slot dhe sisteme të tjera janë projektuar për t’i kyçur përdoruesit në një cikël varësie.

“Në ekonominë online, të ardhurat janë një funksion i vëmendjes së vazhdueshme të konsumatorit – e cila matet në klikimet dhe kohën e kaluar.

S’ka lidhje nëse është Snapchat, Facebook-i, ose CandyCrush, shpjegon Schüll, ju merrni cikle të përsëritura të pasigurisë, parashikimeve dhe reagimeve – dhe shpërblimet janë të mjaftueshme për t’ju mbajtur online.

“Nëse shkëputeni, ju merrni mesazhe ose oferta bonuse për të tërhequr vëmendjen tuaj dhe t’ju sjellin prapë në rrjet”, tha Schüll. “Duhet të fillojmë të njohim shpenzimet e kohës së kaluar në mediat sociale. Kjo nuk është vetëm një lojë – ajo ndikon në ne financiarisht, fizikisht dhe emocionalisht “.

Modifikuar më Tuesday, 08 May 2018 17:21

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Atentati në Laç/ Vrasësit veshur si policë morën peng fëmijët e Paulin Markut. U qëllua me plumba blindshpues, hetohen lidhjet e biznesit në Maltë

Aktualitet

Atentati në Laç/ Vrasësit veshur si policë morën peng fëmijët e Paulin Markut. U qëllua me plumba blindshpues, hetohen lidhjet e biznesit në Maltë

Ora shënonte 22:30 e mbrëmjes të së shtunës kur 4 persona të veshur me uniformë policie, të maskuar dhe të armatosur rëndë zbarkuan përpara hotel A&A në Laç, ku në...

Të mbrohemi nga kori i korbave?!

Bota Shqiptare

Të mbrohemi nga kori i korbave?!

Nga Skënder MULLIQI Moti po jetojmë në iluzione së në Kosovë do të bëhët mirë. Moti janë lënë anash proceset demokratike dhe shteti ligjor. Kurrë deri më sot nuk patem...

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

Politikë

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

  Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik. Soreca thotë se ajo është e arritshme dhe duhet patjetër tani për të filluar negociatat. Soreca thotë se Reforma...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!