Një filipinas shpallet fitues i konkursit ndërkombëtar të skulpturave në akull

Diel, 27 Janar 2019 09:16

Përgjatë tre ditëve dhe tre netëve, njëzet skulptorë nga e gjithë bota shpalosën dijet e tyre me rastin e edicionit të 28 të konkursit ndërkombëtar të skulpturës në akull në stacionin e skive në Valloire (lindje të Francës) ku u shpall fitues një shtetas nga Filipinet.

Pascal Delannoy, drejtuesi i Zyrës për turizmin në këtë qendër skish tha për median se është porositur 18 ton akull, i cili është tejet transparent. Kjo masë gjigande akulli është punuar nga një kompani frigoriferike në Narbonne. Është disi paradoksale pasi vetëm ky frigorifer na ofron blloqe me cilësi kaq të lartë.

Në sajë të sharrave elektrike, më pas të mjeteve më të mprehta ata skalitën akullin, i cili merrte reflekse të ndryshme ngjyrash përgjatë orëve.

‘’Temperaturat ndryshojnë gjithë kohës, gjatë ditës ka shumë diell dhe jemi të detyruar ti mbrojmë skulpturat. Vitin e kaluar, unë nuk e dija dhe me shkrirjen e akullit u dëmtua edhe forma e skulpturës’’, tregonte Ludo Roders, i cili konkuronte për Holandën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!