Ornella Muti feston 65 vjetorin, fotot më të bukura mes karrierës dhe glamour

Hënë, 09 Mars 2020 13:48

E lindur në Romë në 1955 Francesca Romana Rivelli, ra në sy në moshën 14-vjecare nga regjisori Damianio Damiani, që e zgjodhi në filmin e tij ‘Gruaja më e bukur’.

Në 1974 ajo interpretoi në krah të Ugo Tognazzi në xhirimin e “Romanzo popolare”, një film dramatik i Mario Monicelli që i hapi dyert e kinemasë. Në vitet më pas ajo punoi me Vittorio Gassman, Gérard Depardieu, Marcello Mastroianni dhe Adriano Celentano.

Në 1980 ajo u zgjodh edhe nga Hollyëood me kolosalin “Flash Gordon”, dhe në 1984 interpretoi në krah të Jeremy Irons, Fanny Ardant e Alain Delon në filmin ‘Një dashuri e Sëann;. Në vitet e fundit ajo u kthye në shesh xhirime për Ëoody Allen (“To Rome with love”) dhe për regjisorin italian Paolo Virzi (Netë magjike), Domenico Fortunato (“Wine to love”) dhe Fabrizio Guarducci (“Mare di grano”).

Ornella Muti ka qenë e martuar dy herë, me aktorin Alessio Orano dhe me Federico Fachinetti.

Artistja ka tre fëmijë, Naike, që e ka me Oranon, Andrean dhe Carolinan, që kanë lindur nga martesa me Fachinetti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Avuj të çajit me limon e karafila”, Ylli Merja: Ja si të pastroni mushkëritë në shtëpi

Aktualitet

“Avuj të çajit me limon e karafila”, Ylli Merja: Ja si të pastroni mushkëritë në shtëpi

TIRANESpecialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja ka sugjeruar një mënyrë unike për të pastruar mushkëritë në këto kohë të rënduar virozash. Merja propozon avuj të çajit dhe një frymë marrje...

Shpërblimi simbolik për urgjencat e spitaleve rajonale, reagon PD Lezhë: Rama mashtroi publikisht mjekët. Protesta e bluzave të bardha…

Politikë

Shpërblimi simbolik për urgjencat e spitaleve rajonale, reagon PD Lezhë: Rama mashtroi publikisht mjekët. Protesta e bluzave të bardha…

Partia Demokratike në Lezhë ka reaguar pas vendimit të qeverisë që shpërblimi i premtuar për bluzat e bardha në vijën e zjarrit me COVID 19 duket se do të jetë...

Banesa përfshihet nga flakët, burrë e grua dhe dy fëmijët nisen me urgjencë drejt Tiranës

Aktualitet

Banesa përfshihet nga flakët, burrë e grua dhe dy fëmijët nisen me urgjencë drejt Tiranës

Kater anetare te nje familjeje kane mbetur te lenduar, pasi ishin ne gjume ne banese, kur ajo u perfshi nga flaket.zjarrfikeseNgjarja ka ndodhur ne fshatin Shoshaj ne Mat dhe sipas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!