Këto janë tre suplementët më të mirë kundër stresit.

Tuesday, 05 May 2020 09:05

Stresi afat-gjatë ka një ndikim mjaft negativ në shëndetin mendor por edhe fizik.
Kur njeriu përballet me stresin, trupi aktivizon mekanizmin e njohur si ‘lufto ose ik”.
Ky mekanizëm ka si qëllim që të ndihmojë organizmin t’i mbijetojë një situate potencialisht të rrezikshme.
Ai nxit çlirimin e disa hormoneve, të cilat mund të ngadalësojnë funksionet e sistemit imunitar, rrisin tensionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës.
Në momentin që organizmi percepton që rreziku është larguar, njeriu është në gjendje të qetësohet dhe funksionet rikthehen në normalitet.
Megjithatë, nëse stresi është i vazhdueshëm, mekanizmi “lufto ose ik”është gjithë kohës aktiv dhe çliron hormone të panumërta që nënshtrojnë sistemin imunitar.
Kësisoj, njeriu është më i brishtë ndaj sëmundjeve.
Stresi mund të shkaktojë probleme të mëdha me gjumin, ndërkohë që ky i fundit është thelbësor për luftimin e stresit.
Ekspertët e AgroWeb.org rekomandojnë shfrytëzimin e këtyre vitaminave dhe mineraleve të ndryshme që njeriu mund dhe duhet t’i marrë nëpërmjet ushqimeve ose suplementëve.
Melatonina
Gjumi është shumë i rëndësishëm për të luftuar stresin.
Ky hormon ndihmon në rregullimin e ritmeve të trupit dhe nxit ardhjen e gjumit dhe zgjatjen e tij.
Nëse ndiheni të stresuar mund të merrni suplementë melatonine e cila do ju ndihmojë të flini mirë e të ndiheni më mirë.
Melatonina duhet marrë në mbrëmje përpara se të shtriheni për të fjetur.
Vitaminat e Kompleksit B
Këto tetë vitamina luajnë një rol shumë të rëndësishëm në metabolizëm.
Ato e transformojnë ushqimin në energji dhe janë jetësore për zemrën dhe trurin.
Këto vitamina gjenden tek drithërat, mishrat, bishtajoret, vezët, produktet e bulmetit dhe barishtet.
Këto vitamina përmirësojnë humorin dhe largojnë stresin duke mirëmbajtur nivele të shëndetshme të amino acideve që janë përgjegjës për mbrojtjen kundër stresit.
Këto vitamina është mirë të merren në mëngjes sepse nxisin energjinë dhe gjallërinë.
Magnezi
Ky mineral është i rëndësishëm për muskujt dhe trurin.
Ai nxit qetësimin ndaj rekomandohet për njerëzit që janë të stresuar, në ankth, apo në depresion.
Magnezi duhet marrë në mbrëmje.
Dozat e pranueshme të magnezit citrat janë nga 300-600 mg.
Ai nxit diarenë ndaj duhet të konsultoheni me mjekun për dozën e saktë./AgroWeb.or

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!