Qeveria e Gropës, jo e Europës

Tuesday, 05 June 2018 19:32

Sa më shumë i afrohemi “datës së gjykimit” për hapjen e negociatave, aq më e qartë bëhet fakti se nuk kemi një fushëpamje horizontale, por një fushëpamje vertikale, që do të thotë kjo qeveri e ka gremisur Shqipërinë në gropë, para se ta integrojë në Europë.

Gropa shihet nga të gjitha planet. Nëse do të marrim atë të financave, borxhi publik që ka akumuluar kjo qeveri ka shkuar në stratosferë me mbi 73%, duke kaluar fashën europiane të Traktatit të Manstritit e cila e ka vendosur kufirin tek 60%, ama edhe këtu për shtete me kapacitet të fortë ekonomik. Po në lëmin e financave, kjo gropë vazhdon e bëhet më e thellë po të analizojmë sistemin e taksave në Shqipëri, që jo vetëm e ka tredhur ekonominë shqiptare por i ka çuar shqiptarët në zgrip. Mjafton të shohësh shirën prej 400 mijë aplikantësh për lotarinë amerikane për të kuptuar turra-vrapin e shqiptarëve për të dalë nga Edi-gropa.

Në fushën e investimeve publike, më parë investitorët shkelin në Hënë sesa në mëhallën ekonomike të Edi Gropës . Nga investitorët e prurjeve të qeverisë Berisha tanimë ka ngelur vetëm zyra boshe e të braktisura dhe ata pak investitorë të mbetur nga inercia e tranzicionit i sheh duke braktisur hotelet me valixhe në dorë.

Në fushën e rendit dhe sigurisë s’kemi pse kërkojmë me qiri në dorë për të gjetur ndonjë krim sepse ka dalë sheshit.  Mjafton të shohësh ministrat e Brendshëm, Sajmir Tahirin dhe Fatmir Xhafën për të kuptuar se kjo është qeveri e Gropës së Drogës dhe jo Europës. Narkotrafikanti Tahiri del lirisht e pi kafe në mes të Tiranës ndërsa Fatmir Xhafa hedh ende firmën e ministrit në survejime opozitare. Kanabisi vazhdon blerim mbuluar ndërsa Edi Rama shullëhet brenda gropës me drogë dhe korrupsion.

Modifikuar më E mërkurë, 06 June 2018 18:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bota Shqiptare

Për një vit, Kosova shpenzoi rreth 60 milionë euro për pensionet e veteranëve

57 milionë euro janë shpenzuar vetëm gjatë vitit paraprak si pagesë për veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ministria e Punës dhe e Mirëqenies Sociale ka bërë të ditur se...

Celine Dion humb njeriun më të shtrenjtë

Show-biz

Celine Dion humb njeriun më të shtrenjtë

Këngëtarja e njohur Celine Dion ka humbur njeriun më të shtrenjtë , mamanë e saj. Therese Dion vdiq në moshën 92 vjeçare. Lajmin e dha vetë këngëtarja duke publikuar një foto bardhë e...

“Kemi ikur nga Shqipëria vetëm me rrobat e trupit”, këngëtarja me famë botërore rrëfen fillimet e vështira

Show-biz

“Kemi ikur nga Shqipëria vetëm me rrobat e trupit”, këngëtarja me famë botërore rrëfen fillimet e vështira

Ava Max është një nga këngëtaret më të reja shqiptare që ka marrë famë botërore. Ajo ka ditur si të rrëmbejë vëmendjen e të gjithëve me hitet e saj. Ava...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!