Papa e jep dorëheqjen, Rama jo!

E mërkurë, 22 May 2019 17:16

AGRON GJEKMARKAJ 

Pak ditë më parë, Perandori i Japonisë, emri i të cilit shoqërohet me një varg epitetesh venerimi, dha dorëheqje! Vitet mbi supe e kishin molisur e fanitur epshin e pushtetit! Nuk i ngrihej më egoja për të! Lajmi bëri xhiron e botës, duke notuar mes kuriozitetit e respektit! Bota mbarë u ndie e sulmuar nga habia jo shumë vite më parë kur Papa Ratzinger dha dorëheqje nga Papati! E padëgjuar, e pazakontë, befasuese qe ajo ngjarje! Mos, o Zot, ç’po ndodh, rënkonin besimtarët të trazuar! Nuk priti Hyun, por e mori vetë atë vendim historik!


Njerëzia nuk u besonte veshëve, teksa disa i kruanin ato të çmeritur për sa dëgjonin jehun e të pabesueshmes! Kardinalët mbështjellë me të kuqen e shekujve, rrethuar me afreske nga ato të Rilindjes se Mikelanxhelos zgurdullonin sytë e bërë zgafelle se shenjtëria e tij po sillej si vdekatar! Ah, sikur ato mure me pikturat a fluturat pjalmuese të një tjetër rilindasi shqiptar të ishin zografisur, mbase më i lehtë do t’u binte kumti mbi mide! Edhe farmaku më i ëmbël do t’u vinte!

Ai, Benedikti, me një fjalim, i cili do të shënojë etikën e kohëve, tha lamtumirë o gjind, nuk mundem më, tepër stres e intriga në shtëpinë e Shën Pjetrit, ndaj po mbyllem në një kthinë e në qetinë e saj, lutem, kundroj botën e meditoj! Por Jeta vazhdoi, Vatikani nuk u shemb, as Roma, një tjetër Papë u zgjodh! As një javë nuk është bërë që numri dy i qeverisë austriake, i zënë në do përgjime të pamira me një bionde ruse zamani, që të mbushte xhanë me fërgëllima, punë tenderash e parash! Pa dembeli e me ngut ngarkoi veten me faj e kërkoi falje, duke ikur nga sytë këmbët! Më falni, o austriakër të mirë, gjëmoi mes pikëllimit dhe me galop vrapoi drejt së shkuarës!

Shefi i tij Sebastian Kurz, me flokët e krehur, gjithë kësmet, diku nja 32 vjeç sapo i ka ngjyer buzët në kremin e pushtetit, pa një e dy dha kushtrimin, o qytetarë, sa më shpejt në zgjedhje do të shkojmë! Le të na gjykojë sovrani për këtë që ndodhi!

Ndërsa në këtë të dashurin atdheun tonë, të mbushur me brenga e marrëzi, ku çështjet e saj, ndonëse i mori mjaft seriozisht edhe Kadare në një libër nuk i zgjidhi dot, vetëm ekspozoi faqe botës arkitekturën e saj unike e krejt shqiptare! Tanimë, marrëzia nuk është më letërsi! Ka dalë prej saj me turr si zelli i dreqit dhe ka pushtuar politikën e Qeverisë e kushtëzuar veprimet e të parit të saj! Çështjet e marrëzisë janë tema kryesore e ligjërimit të Edi Ramës! E thotë i ngrati me mjekrën e thinjur e të lagur djersësh, që Shqipëria keq i ka punët, për ibret, por Qeveria mbahet, asaj nuk i hyn gjemb në këmbë, sikur nami të bëhet! Qeveria e para, Shqipëria e dyta, Edi Rama mbi to!

Zgjedhjet do t’i bëjmë thotë, do t’i marrim një me një 61 bashki, që ky popull të rehatonet e të gjejë selametin! Pa opozitën do t’i kryejmë, përsërit çdo ditë lajtmotivin politik! Kush guxon këtë festë të Rilindjes të prishë, sikter do bëhet nga Amerika dhe Europa, burgjet plot do të mbushen kur edhe stadiumi i ri Arena, në mes të Tiranës, që po përfundon nashi, vetëm 18 mijë vende ka! Ekuacion i vështirë do jetë!

Jemi keq për burgje e gaz lotsjellës, të parat janë të ngushta, i dyti po soset, ankthi po shtohet! Ndoshta, Qeveria do blejë rulota, kioska e çadra për festëprishësit si burgje ambulante! Meqenëse pas shirave rreke, do na ledhatojnë rrezet e diellit! Po vjen vera me zukamat e saj, ndoca mund të rrinë lëndinave të rrethuar me roje rilindëse! Keq i ka punët vendi, keq e më keq Kryeministri që s’do t’i lexojë britmat e tij! Sistemi demokratik është thyer në mes si buka e kallamboqit! Më tepër se ai, shpresat e qytetarëve janë bërë lëvere si brekë asqeri!

Parlamenti është ngjitur rreth një partie e një njeriu mesianik! Dordolecët të cilët flenë keq, kur shefi trandet, mërziten kur ai kallet në maraz, urrejnë këdo që ju thonë se b… është e juaja jo karrigia, dalin kudo nëpër Shqipëri për të mbjellë frikë që njerëzia të pranojë farsën, zgjedhjet pa kundërshtarë, pa bëzajtur! E pra, boll pak paskan lexuar e parë filma! Kur vjen puna kaq mbrapsht, Policia nuk bën me derman! Do duhej të funksiononte arsyeja, por është zënë rob! Në PS, dikur parti e debatit liberal, ka rënë “mortaja”, heshtje, përzhitje, kokulje, servilizëm, recitime patetike, ngado që kthen kokën plot britma reumatizmi! Askush nuk pipëtin, kanë frikë evlatërit se vjen vakti i listave dhe i sharron, ndaj refreni, fluturon gomari, është i duhuri! E sheh gomarin me flatra si pegaso në qiellin shqiptar tek i bie vitheve me liskë, Genti, Gramozi, Fatmiri, Musai, Pandi, Ditmiri, Lindita, Mimi, Damjani, Olta, thonë me vete; qyqja, sa i bukur ky aeroplan! Të fluturojë drejt BE-së vallë?!

Kryeministri nuk është i çmendur, ky është abuzim i madh etik kur i drejtohen në këtë mënyrë, përkundrazi është dinak, por ai e di që kjo që ndodh është çmenduri! Ai po bën eksperimentin më të rrezikshëm në historinë bashkëkohore të vendit, ku përmes hokash, po na çon drejt një të panjohure fatale! Dorëheqja e tij i jepte fund këtij rreziku në buzë të honit! Mbase ai do ta japë, por nuk e lënë! Kryeministri është në hall! Të jenë ata që dalin nëpër dosje përgjimesh penguesit? Ku i dihet! Njeri është edhe ai, vuan, duhet çliruar, ta gjejmë mënyrën!

Mendoni me sa qejf e kishte Rama të largohej e të hapte një rrobaqepësi të mirë, ku nën trokun e makinës të qepte qylafër, kasketa, çitjane e petka plot larushi e ta thërrisnin usta! E pat thënë, kur nuk do të më doni më, do bëhem erë, do iki vetë! Tani i thonë ik, e nuk mundet! Më të lehtë e kishte Papa dhe Perandori se Kurz-i sa hap e mbyll sytë që të largoheshin e këtij i thonë hall i madh! Të vjen e keqja, hapi derën! Roma nuk shembet, por Shqipëria mbase, e ngrata nuk mban shumë, ku i dihet, e pastaj ustai merr dhenë e na le dangall, edhe pa rrobaqepësi! E keqja s’ka fund virania!

*Ky artikull është ekskluzivisht për Panorama. Riprodhimi i tij nga media të tjera në mënyrë të pjesshme ose të plotë pa lejen e kompanisë do të ndiqet në rrugë ligjore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet lidhja, modelja shqiptare prej vitesh e lidhur me boksierin nga Tunizia

Show-biz

Zbulohet lidhja, modelja shqiptare prej vitesh e lidhur me boksierin nga Tunizia

Gjatë gjithë kësaj periudhe janë zbuluar lidhje të ndryshme të femrave shqiptare me të huaj, e dashuria nuk njeh kufij, pasi i kapërcen ato.   Një tjetër romancë dashurie që ka vite...

Infrakt në stadium/ Ja si vdiq kryebashkiaku i Rrogozhinës

Kronikë

Infrakt në stadium/ Ja si vdiq kryebashkiaku i Rrogozhinës

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla.  Infarkti i ka marrë jetën kryebashkiakut.

Përplasen dy makina në autostradë, një vajzë e plagosur

Kronikë

Përplasen dy makina në autostradë, një vajzë e plagosur

Një 23-vjeçare është plagosur këtë të shtunë si pasojë e një aksidenti rrugor të ndodhur në autostradën Laç-Fushë Krujë. Sipas informacioneve një mjet tip ‘Benz’ me drejtues shtetasin A. L., ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!