Debilitas incurabile est ( Debiliteti është i pa kurueshëm)

Hënë, 08 July 2019 20:30

Dy chihuahuat e qeverisë sot doni  të tregonin jo vetëm besnikërinë ndaj partisë dhe liderit suprem, por donin të tregonin dhe që kishin lëçitur ndopak. Këta të dy kanë lidhje me leximin sa çka qumështi me naftën. chihuahua e parë, Spiropali merr guximin të citojë dhe gjeniun Lasgush Poradeci, shpirtin e butë mrekullinë e poezisë shqiptare , njeriut që me botën dhe talentin kapërceu mrekullitë që zoti i fali Pogradecit. Mori guximin, kjo chihuahua të citojë njeriun që urrente dhe s’u bë asnjëherë palë e marrëzisë së partisë së Spiropalit. Pasi mori Don Kishotin dhe Servantesin, bëri personazh dhe tjetrin shkrimtar të letërsisë shqipe, kuptohet që te kjo tipja e rilindjes, dashuria për liderin suprem është në përpjesëtim të drejtë me budallallëkun dhe ritmit të të folurit si kallashnikov dhe Rama këto lloj tipologjish i ka qejf se i fyen dhe i përdor lehtësisht.

Tjetri ishte Denar Biba. Njeriu i tenderëve të çuditshëm dhe disa dokumenteve shumë interesante që janë për këtë njeri me abuzime financiare në institucione të rëndësishme të shtetit, kishte shkruar një letër sot ku merrte guximin ti drejtohej folkut shqiptar. Guxim i madh në atë mungesë të theksuar inteligjence dhe po të lexoje letrën dhe tekstin ishte trishtim i madh të kuptoje se në çfarë duarsh është shteti, parlamenti KQZ-ja, për fat të keq dhe jetët tona.

Këto dy chihuahua janë mishërim i shprehjes “Debilitas incurabile est: , shprehjes së famshme latine, debiliteti është i pa kurueshëm./ Redaksionale

Modifikuar më Tuesday, 09 July 2019 19:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

28 nëntori ditë pushimi edhe në Kosovë

Bota Shqiptare

28 nëntori ditë pushimi edhe në Kosovë

Kryeministri në largim i Kosovës Ramush Haradinaj, me rastin e Ditës së Flamurit dhe mbështetur në Ligjin për Festat Zyrtare, ka marrë vendim që 28 Nëntori, të shpallet ditë pushimi...

Emilia Clarke tregon presionin për të aktruar nudo

Show-biz

Emilia Clarke tregon presionin për të aktruar nudo

Roli i Emilia Clarke si Daenerys Targaryen në “Game of Thrones” filloi me shumë skena nudo, të cilat sezon pas sezoni erdhën duke u pakësuar. Pas sezonit të parë, ndikuar...

Vajza, kjo është mosha ideale për të mbetur shtatzënë

Lifestyle

Vajza, kjo është mosha ideale për të mbetur shtatzënë

Shoqëria jonë shpesh menjëherë pas zyrtarizimit të një lidhjeje,martesa e fëmija janë dy hapat që normalizojnë jetën në çift. Pa këto, diçka nuk shkon. Nëse pikërisht kjo gjë ju shqetëson...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!