Vjeshta e fundit për Ramën, për Bashën apo edhe për demokracinë?!

Diel, 01 September 2019 21:51

Nesër me 2 shtator parlamenti monist ose siç populli e etiketon si “Parlamenti i pazarit të Milotit”, fillon punimet. Me një pushtet absolut, bile monarkik, Edi Rama hyn në vjeshtën e tij të 6-të si kryeministër. Ndërsa opozita, si kurrëherë, nuk ka më asnjë lloj pushteti, përveç të fjalës, por edhe këtë jo në sallën e parlamentit, por në rrugë. Edhe në media hapësirat po ia mbyllin nga pak e përditë. Kanë mbetur rrjetet sociale dhe portalet, por edhe këto me sa duket do të përballen me një ligj të ri represiv.

Ndaj kjo vjeshtë do të jetë vjeshta e fundit. E fundit për Edi Ramën, si rregull. Por gjasat janë në lojë edhe për Lulzim Bashën. Nëse nuk i jep goditjen finale dhe fatale regjimit të instaluar e të financuar nga oligarkia e krimi, opozita rrezikon ekzistencën reale.

 

Edhe Demokracia rrezikohet të kthehet në slogan, në kukulla me ca “opozitarë” në sallën e Kuvendit, të cilët votojnë kryeministrin sa herë Taulant Balla jep urdhërin!

Ndërkombëtarët kanë hallet e veta dhe “pika e ujit” në Glob si Shqipëria nuk iu prish humorin apo interesat edhe nëse demokracia vdes për ca vite. Ndaj duhet që Lulzim Basha dhe krejt Opozita të jenë radikale këtë vjeshtë, radikale në mbrojtje të demokracisë dhe njerëzve të cilët nuk kanë kurrfarë mbrojtje përballë një pushteti dhunues.

Kjo vjeshtë vendos fatet e vendit. Kjo vjeshtë tregon nëse do kemi dritë në fund të tunelit, ku e kanë futur popullin, kjo oligarki gjakpirëse, ky grupim kriminal, kjo Rilindje.

Ndryshe…! Le ti kyçin partitë dhe të anëtarsohen në Rilindje.

S.P.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!