Të dëgjosh OSBE-ODHIR apo Ulsiun

Premte, 06 September 2019 16:11

Raporti i OSBE/ODHIR ishte njolla më e zezë në historinë e zgjedhjeve shqiptare pas rënies së komunizmit. Priteshin këto konkluzione, por nuk pritej kjo heshtje e kryeministrit ndaj të zezës mbi të bardhë që organizata për sigurinë dhe bashkëpunimin OSBE si dhe ODHIR konstatuan në votimet moniste në Shqipërinë e vitit 2019.

Shumë pika të raportit ishin ogurzeza dhe shtrojnë nevojën e një zgjidhje konkrete emergjente, ishin në koherencë me qëndrimet dhe të Presidentit të Republikës Ilir Meta për rrëzimin e zgjedhjeve.
Raporti i OSBE-ODIHR konstatoi shkatërrimin e besimin të publikut tek legjitimiteti i zgjedhjeve, administrata e njëanshme zgjedhore minoi besimin e publikut tek procesi zgjedhor,  votuesve iu mohua mundësia të zgjidhnin në 30 qershor mes alternativave si dhe punonjësit e administratës publike u vendosën nën presion politik. Ishte raporti i OSBE-ODHIR që konstatoi se votimet e 30 qershorit u mbajtën në klimën e pasigurie juridike si dhe nën një terren të krizës politike dhe institucionale.
OSBE-ODIHR: konstatoi se është Gjykata Kushtetuese, organi i vetëm që vendos mbi kushtetutshmërinë e dekreteve presidenciale. Kuptohet që po raporti i OSBE-ODIHR konstatoi që gjyqtarët e kolegjit zgjedhor janë ndikuar në pavarësinë e tyre duke pasur presion për shkak të vettingut kur rrezuan gjoja dekretin e Presidentit gjë që nuk është kompetencë e tij. Është po OSBE-ODHIR që sërish konstatoi faktin që ishte shkelje mosbotimi i dekretit të Presidentit për datën e re zgjedhor më 13 tetor.
Këto konstatime të raportit janë në koherencë të plotë me vendimet dhe dekretet e Presidentit të Republikës Ilir Meta.
Kur tashmë panorama e situatës së votimeve moniste është e qartë për çdo shqiptar dhe ndërkombëtar, e shkruar e zeza mbi të bardhë nga OSBE-ODHIR, Rilindja me zarat si; taoballët dhe ulsinjtë vazhdon sulmin politik mbi Presidentit e Republikë. Kur tashëm arbitri i besuar mes palëve ndërkombëtar ka konstatuar ato cfarë presidenti i vendit ka ngritur si shqetësime si dhe ka konstatuar shkelje ligjore nismat e mazhorancës të KQZ dhe Kolegjit Zgjedhor, çfarë mund të pritet të thotë Komisioni i hetimit të tij me në krye Ulsi Manjën. A do të mundet Ulsiu një akuzuar për vjedhjen e votave në Dibër në zgjedhjet e pjesshme lokale, i dal në përgjimet e Bild dhe që duhet të kap llogari për çfarë ka bërë të mund të guxojë të hetojë në përmes një debati qoftë dhe politik presidenti e vendit, Ilir Metën. Në fakt jo vetëm që nuk ka çfarë të hetojë pasi tashmë të gjitha pretendimet e Rilindjes janë rrëzuar  nga OSBE-ODHIR, por dhe se presidenti i vendit nuk ka bërë asnjë shkelje veçse ka ushtruar kompetencat që ia njeh Kushtetuta dhe ligji. Përballja e Ulsiut me presidentin e vendit Ilir Meta nuk ka se si të ndodh në fakt, ajo jo vetëm do të jetë e sikletshme për njeriun që akuzohet për dhunim të procesit zgjedhor siç është Ulsiu por dhe tashëm shqiptarët pas raportit të OSBE-ODHIR shtrojnë pyetjen: Kë të besojmë OSBE-ODHIR apo Ulsiun?

Modifikuar më Saturday, 07 September 2019 09:35

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Politikë

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Ish- deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka thënë se përgjegjësit për vjedhjen në koncesionin e sterilizimit duhet të ndëshkohen. Kërpaçi i drejton disa pyetje qeverisë lidhur me masat që ishin marrë...

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Aktualitet

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Një 62-vjeçar nga Belgjika pritet të përgjigjet përpara gjykatës mbi akuzat për trafik dhe shfrytëzim prostitutash. Gjithçka nisi në vitin 2015, kur ai u njoh me prostitutën shqiptare E.R., 37 vjeç. Edhe...

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Aktualitet

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK,  ka regjistruar procedimin penal për një grup personash që akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!