Rama donte një Rajshtag, por s’pati Dimitrov

Hënë, 09 September 2019 12:47

Presidenti i Republikës, z. Ilir Meta,  në cilësinë e kryetarit të shtetit sqaroi sot me qartësi e fakte të njëpasnjëshme të gjithë rrjedhën e ngjarjeve që çuan në zhdekretimin e datës 30 qershor, arsyet pse, mbrojtjes që ia i bëri kushtetueshmërisë dhe unitetit të vendit.

Një fakt me rëndësi të jashtëzakonshme ishte informacioni që  Presidenti i përcolli Komisionit Hetimor duke theksuar se sipas burimeve dhe informacioneve të besueshme për sigurinë kombëtare, Presidenti i  Republikës jo vetëm që kishte të dhëna p;r djegien e Parlamentit, por dërmori veprim në kohë për të shmangur ngjarje të tilla me të cilat është e mbushur historia e pluralizmit. Sigurisht që Rama do të kërkonte të fajësonte opozitën por historia flet ndryshe, me modele të tilla si ky i Ramës, që i vënë zjarrin tempujve të shtetit, e pastaj thonë se e bëri kundërshtari. Rasti i nazistëve me djegien e Rajshtagut flet shumë. Por burime që s’duan të identifikon, pranë Rilindjes, flasin për një plan të tillë, por Rama nuk gjeti dot një Dimitov.

Modifikuar më Hënë, 09 September 2019 16:23

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Politikë

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Ish- deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka thënë se përgjegjësit për vjedhjen në koncesionin e sterilizimit duhet të ndëshkohen. Kërpaçi i drejton disa pyetje qeverisë lidhur me masat që ishin marrë...

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Aktualitet

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Një 62-vjeçar nga Belgjika pritet të përgjigjet përpara gjykatës mbi akuzat për trafik dhe shfrytëzim prostitutash. Gjithçka nisi në vitin 2015, kur ai u njoh me prostitutën shqiptare E.R., 37 vjeç. Edhe...

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Aktualitet

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK,  ka regjistruar procedimin penal për një grup personash që akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!