“Gruaja e Bilalit” dhe “pjeshka e bllokut”, dy arritjet më të mëdha të Edi Ramës

Diel, 06 October 2019 12:18

Raporti i ngjarjeve politike që po ndodhin në Shqipëri lidhur me një personazh të caktuar është një tragji-komedi që po kapërcen kufijtë. Në raport me egërsinë financiare shpopullimin e Shqipërisë (me këto ritme Shqipëria boshatiset në pesë dekada), dhe dhunën psikologjike në kanabizimin, kriminalizimin e pushtetit, të qeverisë, nga parlamenti deri te kapilarët e pushtetit lokal, ky është model diktature i kohërave moderne. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe po me egërsinë dhe urrejtjen që ka ndaj çdo gjëje në jetën e tij, ka filluar të ndotin edhe marrëdhënien ndërkombëtare, nga Europa e përtej Atlantikut. Meqë hutoi disa burokratë të Brukselit,  me raportet që ku njeri ngriti me një establishment të caktuar matanë Atlantikut, përfundimi është se sot tre njerëz në SHBA sot janë në burg se kanë shkelur ligjin federal për financimet në zgjedhjet presidenciale.  Në çështjet e lobimit Amerika është e qartë, ka rregulla të përcaktuara loje, por jo. Ky patjetër duhej të gjente skenarin e “Gruas së Bilalit”, një marifet i neveritshëm por që është në stilin e tij. Nuk parapëlqente rregullat e kompanive të lobimit, por i shijonte statusi i “Gruas së Bilalit” siç ka filluar t’i pëlqejë edhe epiteti “pjeshka e bllokut”. Madje këtë të fundit e ka pasur qejf që në 1989, në shoqërinë e bodrumit të Teuta Hoxhës. Këto të dyja do t’i njihen si arritje të karrierës, madje tejkalojnë edhe arritjet e kokainës e heroinës./55news.al

Modifikuar më Hënë, 07 October 2019 17:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!