Vora dhe Shkodra, pa kryetarë të “30 qershorit”. PD: Ka edhe 7 të tjerë. Ç’ndodh tani, KQZ pritet t’i kërkojë Metës …

Hënë, 04 November 2019 09:53

Pas Shkodrës, edhe Vora nuk do të ketë më kryetarin e saj të zgjedhur nga procesi i 30 qershorit për ta drejtuar për 4 vitet në vijim.

Dje, KQZ shpalli pavlefshmërinë e mandatit të Kajmakut dhe e shkarkoi atë pasi nuk kishte deklaruar në formularin e vetëdeklarimit arrestimin dhe një hetim penal në shtetin helen, për akuzën e përdorimit dhe qarkullimit të parave.

Por çfarë ndodh tani? KQZ-ja lajmëroi dje Kryeministrin Edi Rama për përfundimin e parakohshëm të mandatit të Agim Kajmakut.

Pas kësaj, KQZ-ja pritet që t’i kërkojë Presidentit Ilir Meta të shpallë një datë për zgjedhje të pjesshme në Vorë.

Nga ana tjetër, nuk dihet nëse kreu i shtetit do të caktojë një datë tjetër, pasi nëse i referohemi rastit të Shkodrës ku Valdrin Pjetri u tërhoq para se të betohej për të marrë mandatin, Meta nuk ka shpallur një datë të re për zgjedhjet, duke qenë se Presidenti nuk i njeh zgjedhjet e 30 qershorit.

Në kushtet kur kemi një ngërç të tillë, në rastin e Vorës vihet në lojë Këshilli Bashkiak Vorë, përpara të cilit Kajmaku bëri betimin më 5 gusht. Ata kanë kompetencë të komandojnë si kryetar të përkohshëm një prej nënkryetarëve aktualë të bashkisë. Ata janë Laureta Omeri dhe Aqif Muca.

Nuk dihet se sa mund të vazhdojë drejtimi i Bashkisë së Vorës nga një nënkryetar, por ajo që dihet me siguri në këtë rast, është se drejtimi i bashkisë do të bëhet sërish nga socialistët.

Po ashtu, nuk dihet se si do të jetë “fati” i Bashkisë së Vaut të Dejës, pasi Partia Demokratike ka denoncuar edhe Mark Babanin si subjekt të ligjit të dekriminalizimit. Nga ana tjetër, PD-ja ka deklaruar se janë edhe të paktën 7 kryetarë bashkish që mund të preken nga dekriminalizimi.

PANORAMA

Modifikuar më Hënë, 04 November 2019 10:02

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!